Do obchodu přišli pro cigarety, za celou dobu použili jen dvě slova „euro" a „Marlboro".

Za krabičku cigaret chtěli zaplatit pětitisícovou bankovkou. „Když jim prodavačka chtěla vrátit, začali kroutit hlavou a chtěli po ní nazpět v eurech. Žena se jim snažila vysvětlit, že eura nemá. Mezitím v jedné ruce držela jejich bankovku a 4 900 korun, které jim chtěla vrátit za koupi cigaret. Muži však české peníze nechtějí," popisuje průběh nákupu mluvčí českolipské policie Ivana Baláková.

Měli komplice

Prodavačka si následně od dvojice vzala zpátky cigarety a chtěla jim vrátit jejich bankovku. Když se naklonila, aby jim peníze podala, mladší z mužů jí vytrhl z druhé ruky tři tisícikorunové bankovky, které jim původně chtěla vrátit. Zbytek peněz držela žena pevněji, tak se pachateli nepovedlo sebrat vše. Poté oba muži utekli ven. Před obchodem, kde na ně čekalo nastartované auto i s řidičem, naskočili do vozu a ujeli.

Okradená prodavačka si nebyl jistá tím, zda byli povedení zákazníci Češi nebo cizinci, dokázala je však popsat. Jednoho z mužů odhadla jako pětadvacetiletého až třicetiletého, má štíhlou postavu a je vysoký asi 175 cm. Má tmavé oči, černé, krátce střižené vlasy a snědou pleť. Oblečen byl do černé zimní bundy a světle modrých módních „děravých" džín. Jeho společníkovi může být kolem 55 let. Je vysoký zhruba 165 cm, silnější postavy. Má krátké, černé vlasy, černý knír a snědou pleť. Oblečen byl do černé bundy značky Adidas a na hlavě měl šedou čepici značky Puma.

Podobné případy nejsou ničím výjimečným, policie proto varuje: „Nabádáme obchodníky k co největší opatrnosti před zákazníky, kteří budou žádat vrácení peněz v eurech a nebo se jakkoliv jinak podezřele chovat," upozorňuje Ivana Baláková.