S adventem začaly doslova žně novodobým zločincům. Počítačoví podvodníci se prakticky každý rok snaží zneužít předvánočního chaosu a odcizit lidem informace o bankovních účtech, peníze, nebo jiné citlivé údaje. Jen za poslední dva roky se zlodějům podařilo vydělat nepozorností internetových uživatelů na celém světě více než 146 miliard korun.

Liberecko: Desítky podvodů ročně

Jedním z nejčastějších předvánočních podvodů na internetu jsou řetězové maily, které vám buď zanesou do počítače nejrůznější viry, nebo se od vás snaží získat důvěrné informace, jako je například číslo karty.

„V průběhu letošního roku řešili policisté Územního odboru Liberec osmadvacet případů internetových podvodů," vysvětlila mluvčí policie Ludmila Knopová. Podle ní se policisté s podobnými případy setkávají často, v období Vánoc však očekávají nárůst.

Jak se na internetu chovat bezpečně

- Ignorujte e-maily, ve kterých se po vás požaduje, abyste se přihlásili na webovou stránku obchodní nebo finanční instituce a aktualizovali informace o vašem účtu

- V počítačích internetových kaváren mohou být nainstalované programy, např. zaznamenávače klávesových úderů, které zachytí vaše přihlašovací jméno, heslo a další citlivé údaje

- Pravidelně si ve vašem počítači aktualizujte nejnovější záplaty (patche) operačního systému, bezpečnostní brány (firewall), antivirový a antispyware software a kontrolujte, jestli fungují.

- Nikdy neposílejte vaše osobní údaje jako jsou číslo kreditní karty, účtu nebo rodné číslo prostřednictvím e-mailu

Nalákat důvěřivé uživatele se internetoví zločinci snaží také na weby se značkovým zbožím. Z potenciálních zákazníků získají důvěrné informace při vyplňování objednávky, nebo jim zahltí počítač různou internetovou havětí. Pozor tedy na reklamy internetových obchodů, které nabízí luxusní značky za velice nízké ceny.

„Buďte při obchodování obezřetní, nepouštějte se do nákupů, které jsou podezřelé a hrozí u nich riziko okradení," dodala policejní mluvčí.

Nebezpečí na sociálních sítích

Podvodníci také s oblibou posílají všem lidem vánoční blahopřání, které je k emailu připojeno jako příloha uložená jako prezentace. Tento soubor ale zpravidla obsahuje škodlivý virus, který vám infikuje počítač. V předvánočním ruchu přišli počítačoví podvodníci také s novým způsobem, jak šířit mezi lidmi nevyžádanou poštu. Ta se totiž kromě e-mailových schránek stále častěji objevuje také v prostředí sociálních sítí jako facebook nebo twitter.

Podvodníci se také snaží nabídkou peněz nalákat především mladé uživatele, aby si zakládali účty na různých sociálních sítích a rozesílali dále nevyžádané zprávy. Za pár stokorun co teenager „vydělá", může způsobit škodu za miliony korun. Podvodníci nezapomínají ani na sms. Středem zájmu kyberzločinců se staly také chytré mobilní telefony s přístupem na internet. V nevyžádaných textových zprávách najdou příjemci odkaz na zavirované internetové stránky.