Skutečnost, že se loupežné přepadení v obci se sedmi sty obyvateli v těsném sousedství České Lípy odehrálo, potvrdil policejní mluvčí Vojtěch Robovský. „Zahájili jsme pátrání, na místě zasahují naše jednotky, povolán byl i vrtulník,“ sdělil mluvčí.

Před 10. hodinou kriminalisté ukončili ohledání místa. Zaměstnankyně pošty převezli k výslechu do České Lípy. v 11:10 hodin mluvčí Robovský informace aktualizoval s tím, že policisté žádají veřejnost o spolupráci při pátrání po pachateli loupežného přepadení.

„Pátráme po osobě možného pachatele, který byl oblečený do černého svetru, na hlavě měl černou kšiltovku. Muž byl přibližně 180 cm vysoký, zavalitější postavy. Pod ústní rouškou byly na jeho tváři patrné vousy. U sebe měl v době spáchání skutku červeno-bílou igelitovou tašku. Hovořil plynule česky. Muž byl ozbrojen krátkou palnou zbraní. Mohl by se pohybovat v místě události a v jeho okolí,“ uvedl Robovský.

Místo nehody. Silnice I/9, katastr. Újezd u Jestřebí
Léta suchý topol u Újezdu zabil řidiče. ŘSD se k odpovědnosti nehlásí

Dodal, že v případě, že lidé muže uvedeného popisu znají nebo ho v době spáchání loupeže, případně bezprostředně po ní spatřili v obci Horní Libchava na Českolipsku, mají informovat operační středisko Policie ČR prostřednictvím bezplatné linky 158. „Stejně tak učiňte, pokud disponujete informacemi k případu. Znáte-li osobu odpovídající popisu nebo ji spatříte, nesnažte se ji za žádných okolností zadržet a okamžitě volejte linku 158,“ nabádal policejní mluvčí.

Úřadovna leží u silnice mezi Českou Lípou a Volfarticemi, která prochází celou táhlou obcí. Je stále součástí sítě poboček České pošty. Po mimořádné události se do ní dostavili i pracovníci jejího bezpečnostního odboru a pracoviště dnes kvůli vyšetřování uzavřeli.

„Ano, jsme z bezpečnostního odboru, zahajujeme tady své úkony, omlouvám se, ale v tuto chvíli nemůžeme poskytovat absolutně žádné informace k události, částce ani osobám,“ řekl za dveřmi pošty v Horní Libchavě Deníku zaměstnanec České pošty. „Nedošlo k žádné újmě na zdraví,“ pouze podotkl.

Podle policisty Robovského ještě nejsou známé či zadokumentované konkrétní okolnosti případu. „Informace budeme aktualizovat. Předmětem dalšího vyšetřování je i částka, kterou měl pachatel odnést,“ řekl. 

Okresní soud v České Lípě
Týral ji, přesto nedokázala odejít. Soud v Lípě rozplétá kauzu domácího násilí

Zpráva o přepadení se mezi místními velmi rychle rozšířila. „Jsme z toho v šoku. Nikdy se tady nic takového nestalo,“ svěřila se paní Zdena H. z koloniálu v blízkém sousedství poštovního úřadu. „Je fakt, že před dvěma roky tady kousek zloději vykradli barák, ale to je jiná kategorie, policisté je pak chytili,“ řekla žena.

Podle ní je hornolibchavskými občany, zejména důchodci, pošta hodně využívaná. „Lidé ji potřebují, je pro nás dobře dostupná. Jeden čas, když se začalo mluvit o rušení těchto venkovských poboček, se tady lidé postavili proti, obec takový plán odmítla,“ zmínila paní Zdena.

Jak potvrdil Ivo Vysoudil, specialista pro komunikaci České pošty, organizace se snaží v podobných případech napadeným zaměstnancům pomoci se srovnat s traumatickým zážitkem. Na České poště působí tzv. poštovní inspekce, která se podílí na plnění neodkladných úkonů při mimořádných událostech a vyjíždí na místo.

„V této souvislosti byli všichni pracovnici inspekce, kteří se podílí na výjezdové službě, proškoleni policejními psychology Policejního prezídia ČR v oblasti elementárních dovedností a základů poskytování posttraumatické péče,“ sdělil Vysoudil. „Zejména se jedna o případy loupežného přepadení poboček České pošty, kde je nabízena a zprostředkována odborná pomoc psychologů obětem trestného činu,“ řekl s tím, že za loňský rok byla účastníkům mimořádných událostí nabídnuta psychologická pomoc z odděleni krizové intervence Policie ČR v 8 případech, z toho pětkrát byla přijata a poskytnuta.