„Zatím jsme ho nenašli, ale známe bezpečně jeho totožnost, kterou jsme ještě v úterý potvrdili ve spolupráci s městskou policií na základě kamerových záznamů," uvedla mluvčí českolipské policie Ivana Baláková.

Útočníkem je podle policistů jednadvacetiletý mladík z České Lípy. „A v žádném případě není romské národnosti, jak se v souvislosti s videem natočeným na mobil objevilo," zmínila policejní mluvčí.

Podle ní policisté mladíka zatím z ničeho neobvinili právě proto, že se jim ho fyzicky nepodařilo najít. Jako Roma označil útočníka mladík, který video natočil a zveřejnil ho na webu Youtube a na sociální síti facebook. „Je otázka, na základě čeho se domníval, že útočník je Rom. Zřejmě na základě nějakého zkratkovitého myšlení, že všechno špatné u nás dělají jen Romové. Těžko k tomu měl jiný konkrétní důvod," řekla Ivana Baláková.

K incidentu u obchodního domu Andy došlo minulý týden ve čtvrtek odpoledne. Na nahrávce, která kolovala po sociálních sítích, jsou zachycení tři mladí lidé, jeden z nich je na vozíčku. Vypadá to, jako že se hádají a krátce poté stojící muž kopem nohou zaútočí na vozíčkáře. Dívka nebo žena stojící za vozíkem se pak vrhá na útočníka a zahání ho.

„Byl jsem na nákupu v Andy a šel jsem ven s kolem a najednou jsem slyšel řev, sprosté nadávání, a pak jsem uviděl vozíčkáře, kterého přepadl Rom, okradl a pak ho ještě zkopal a to už je vidět na tom videu," popsal v pátek vznik videa pro Deník jeho autor, dvacetiletý mladík R.B. z České Lípy.

Kolem videa se strhly diskuse. Lidé autorovi vyčítali, že namísto toho, aby zasáhl, tak celou věc jen natáčel.