Černá škodovka se středočeskou poznávací značkou právě překročila hranice. Kromě jednačtyřicetiletého řidiče už jsou uvnitř jen cigarety. Jsou všude: plný je kufr, sedadla, některé jsou i pod koberečkem u sedadla spolujezdce. Řidič je nervózní a doufá, že se dostane tam, kam potřebuje. Jen pár kilometrů za hranicemi je konec. Staví jej hlídka celníků.

„Liberečtí celníci jsou na podobná překvapení zvyklí, a tak je ani nezaskočilo, že auto je plně naloženo cigaretami,“ uvedl s úsměvem mluvčí severočeských celníků Jiří Nejedlý.

Polský řidič přiznal, že ani neví, kolik cigaret veze, řekl, měl za úkol cigarety pouze převézt. „Celníci mu to ale spočítali, a přesně,“ dodal Nejedlý. V autě našli 999 kartónů cigaret! To je téměř dvě stě tisíc kusovek. Vyrovnání kartónů vytvořilo slušnou zeď (viz snímek dole). Kuřák, který vykouří krabičku denně, by měl postaráno o pravidelný přísun kuřiva na víc než dvacet sedm let! „Stát by býval jejich prodejem přišel na daních o více než čtyři sta tisíc korun,“ přiblížil Nejedlý.

Kurýr již nyní může přemýšlet, jaký trest ho potká. „V případě prokázání spáchání trestného činu porušení předpisů o nálepkách a jiných předmětech k označení zboží, může strávit za mřížemi až tři roky,“ dodal mluvčí celníků.

„Celníci jsou na podobná překvapení zvyklí, a tak je ani nezaskočilo, že auto je plně naloženo cigaretami.“ Jiří Nejedlý, mluvčí celníků

O prázdninách se již také celníkům podařilo zadržet další pašeráky Sudafedu. Z něj se dá vyrobit pervitin. Lék se nesmí v Evropské unii prodávat, ale v Polsku je legální. Proto podobných případů neustále přibývá. Letos celníci na severu Čech zajistili tisíce tablet. Například koncem května na Frýdlantsku chytili dva muže, kteří Sudafedu vezli téměř 2200 tablet a našel se u nich i pervitin. Na konci března během jediného týdne zaznamenali hned tři případy pašování léků.

A přibývá také nalezených drog v tržnicích a kamenných obchodech v pohraničí. Naposledy celníci nachytali dvacetiletého prodejce textilu v Hrádku nad Nisou. V bundě si nesl v sáčku dvacet šest gramů pervitinu. A například v polovině června vezl dealer v autě přes sto gramů stejné drogy. Celníci jej chytili v obci Lvová u Jablonného v Podještědí.