„Řízení totiž obsahovalo řadu vad. Bylo pro nás překvapením, že kompetence celníků jsou rozděleny tak, řekl bych až hloupě,“ vysvětloval rozhodnutí soudu soudce Petr Neumann.

Narážel tím například na to, že po zadržení sice celníci poskytli Miluchovi tlumočníka, ale nemají k tomu záznam. Velmi se také podivoval nad faktem, jak se při zadržení většího množství léků postupuje. Kompetence mobilní hlídky celníků jsou totiž omezené a musí volat nadřízené, kteří ale sídlí v Ústí nad Labem. Ti přijeli zhruba za tři hodiny a až potom zavolali policii. „Mezitím mohl být dopaden větší pachatel než tady pan Miluch, který byl jen řidič,“ dodal Neumann.

Nikdo z policistů nebo celníků neověřil ten den Miluchovu verzi. Ten říkal, že jen převážel nákup pro Čecha, který mu slušně zaplatil a sraz mají u libereckého Globusu. Jeho verzi potvrdila až Polka, jejíž výpověď četl soudce. Žena ve stejný den prodávala na tržnici vedle Milucha a vše popsala tak, jak to říkal on. I proto byl obžalovaný zproštěn, i když soudce vyjádřil jistou pochybnost o nevinně Poláka. „Jestli někdo pracuje na tržnici v pohraničí, vsadím boty, že ví, k čemu je Sudafed a na čem se vydělává. Ale důkazy pro to nejsou. Tak možná příště, pane obžalovaný,“ řekl soudce.

Miluch byl po rozsudku viditelně dojatý. „Kdybych věděl, co vezu a co mi hrozí, nikdy bych to neudělal,“ říkal se slzami v očích. „Ti, kteří mě do toho uvrtali, se teď smějí na svobodě a já mám problémy tady i v Polsku,“ pokračoval. Rád by se nyní zasadil o to, aby byl Sudafed zakázaný i v Polsku. „Jsme přece v Evropské unii a měly by platit jednotné zákony. V Polsku se ten lék normálně prodává v lékárně,“ dodal.

Rozsudek není pravomocný. Státní zástupce si vzal osmidenní lhůtu na rozmyšlenou, zda podá odvolání. Navrhoval obžalovanému udělit trest devíti let odnětí svobody. „Bylo jasně dokázáno, že věděl, co veze, vyplývá to i z výslechů v cele předběžného zadržení. Navíc, když někomu vezu něco přes hranice, musím vědět, co to je, mohly to být i zbraně nebo výbušniny,“ řekl státní zástupce Adam Bašný. Soudce přesto pro nedostatek důkazů rozhodl o zproštění obžaloby.