Vánoce a konec roku bývají tradičně obdobím, kdy vykrádači bytů a domů zvyšují svou aktivitu. Využívají toho, že lidé jsou často během svátků a na Silvestra mimo domov, užívají si zimní dovolenou na horách a navštěvují své blízké. V Libereckém kraji hrozí největší nebezpečí majitelům rekreačních chalup.

Vyplývá to z indikátoru nazývaného aktuální krajní riziko vykradení. Největším problémem bývá podcenění nebezpečí vykradení.

Na Českolipsku by měli být na pozoru především chalupáři. Podle indikátoru je v rámci kraje nebezpečí, že jejich rekreační stavení navštíví během vánočních svátků nezvaný host 1:1220. Kraj je s tímto číslem na špici celorepublikové tabulky. O něco bezpečněji se mohou cítit majitelé rodinných domů. Těm hrozí nebezpečí v poměru 1:1720. Nejméně ohrožené jsou pak v Libereckém kraji byty, pro ty indikátor stanovuje nebezpečí vykradení 1:3880.

Podle serveru mapakriminality.cz došlo za prvních deset měsíců letošního roku na Českolipsku k 88 vloupáním do bytů nebo domů. Případů vloupání do rekreačních chalup museli policisté řešit 85. „Nejvíc případů vykradených rekreačních objektů připadá na dobu od listopadu do února," potvrzuje mluvčí českolipské policie Ivana Baláková.

Zabezpečení nestačí

Důležité je podle mluvčí nenechávat v chatě cenné věci jako například televizi nebo zahradní techniku. Samozřejmostí je i dobré zabezpečení chaty, zamknutí dveří i okenic, popřípadě mříží. Aby se případní nenechavci chalupě úplně vyhnuli, je dobré vzbudit dojem, že objekt není opuštěný na dlouhé týdny. Na tom se shodují sami chalupáři i policisté.

Pachatelé si občas dům nějakou dobu obhlížejí a kontrolují případný pohyb v okolí. „V zimě je dobré například odklidit sníh nebo na určitou dobu nastavit automatické zapínání světel," radí Ivana Baláková.

Indikátor určuje aktuální poměr vykradených objektů za sledované období k počtu obyvatel v dané lokalitě tedy například v krajích. Pomocí této hodnoty tak lze přibližně určit, jaká je šance, že na vánoční svátky navštíví zloději také některou z vašich nemovitostí.

Jaká je v jednotlivých krajích šance, že zloděj o Vánocích vyloupí váš dům, byt nebo chalupu? Napoví indikátor aktuální krajní riziko vykradení, pracující s kriminalistickými daty Policie ČR.