Emotivní atmosféra panovala ve středu na Krajském soudě v Liberci. Před senát předstoupil sedmapadesátiletý muž obviněný z vraždy své čtyřiadvacetileté ženy. Tu měl podle obžaloby uškrtit šňůrou na prádlo v noci z dvacátého na jednadvacátého ledna letošního roku. Útok byl podle obžalovaného jen pomyslným vyvrcholením dlouhodobých konfliktů. Za svůj čin si může ve vězení odsedět až 18 let.

Oběť poznal před deseti lety

Svou manželku muž poznal před deseti lety. Tehdy pracoval u dopravního podniku jako řidič autobusu a v té době mu jako čtrnáctiletá dívka dala své telefonní číslo při jedné z cest. Po pár měsících začal jejich vztah. Zhruba po roce se jim narodilo první dítě. V sedmnácti byla ještě nezletilá dívka dvojnásobnou matkou.

Idylický začátek vztahu vystřídala po několika letech společného soužití nenávist. Podle slov obžalovaného ho měla žena dlouhodobě ponižovat a připomínat mu jeho neschopnost při hledání práce.

Jak šel čas …

• V současnosti sedmapadesátiletý muž obviněný z vraždy poznal svou partnerku před deseti lety. Ženě bylo v té době pouhých čtrnáct let.
• Po krátké době mladá dívka otěhotněla a v sedmnácti letech s obviněným mužem čekala
už druhé dítě
•  V noci z 20. na 21. ledna 2012 měl sedmapadesátiletý muž na svou partnerku zaútočit. Hádku měla způsobit zapnutá televize. Smrtící zbraní se stala šňůra
na prádlo
• Tělo své partnerky schovával ve skrytém prostoru v koupelně sedmadvacet dní.

Při poslední výměně názorů muž vzal šňůru na prádlo a svou partnerku chladnokrevně uškrtil. To vystihuje i fakt, že si po tak odstrašujícím činu zapálil cigaretu, vytřel podlahu, manželku vtěsnal do skříně a šel spát.

Druhý den se tvářil jakoby nic. S dětmi uvařil oběd, navštívil babičku a dál hrál svou hru. Po třech dnech přemístil mrtvolu do koupelny, kde do skrytého prostoru tělo své  manželky vtěsnal. V jeho bytě se mezitím vystřídala řada jeho známých a policistů. Sám dokonce mluvil o zmizení své ženy v televizi. Nikdo si přitom ničeho podezřelého nevšiml. Svou rádoby dokonalou hru dokázal hrát jen sedmadvacet dní. Rozkládající se tělo začalo pomalu prosakovat do bytu o patro níž. Sousedy navíc obtěžoval všudypřítomný zápach.
Na místo se tedy vrátila policie, která tělo pohřešované ženy našla ve stádiu rozkladu.

Obžalovaný muž se k činu přiznal a ani ve středu před soudem nezapíral. Lítost nad skutkem ale nevyjádřil. „Ponižovala mě," řekl a na otázku matky zavražděné, která se ptala na důvod tak odporného činu krotce dodal: „Nevím."

Jasné vysvětlení měl obžalovaný na důvod, proč ženu ukryl. „Měl jsem strach o děti. Nechtěl jsem, aby skončily v dětském domově," dodal sedmapadesátiletý muž. Podle svých slov k dětem hodně tíhnul a život bez nich si nedokázal představit.

Ženu přitahoval otec kamarádky

Samotné ponižování nemuselo být jediným důvodem, proč na svou ženu zaútočil. Muž podle všeho už delší dobu tušil, že jeho o generaci mladší partnerku přitahuje otec kamarádky. Čtyřiadvacetiletá žena navíc měla čím dál častěji mluvit o rozvodu.

Obviněný muž se už v minulosti pokusil o sebevraždu. Vztah se svou obětí nazval v dopise jako největší chybu svého života. Od sebevraždy nakonec upustil. „Vzpomněl jsem si na děti," doplnil obžalovaný muž.

Hlavní líčení pokračuje během dnešního dne. Ve čtvrtečních odpoledních hodinách by mohl soudce vynést rozsudek.