V menším Libereckém kraji zloději napadnou více rekreačních objektů než v Ústeckém kraji. Vyplývá to z policejních statistik. Přichází nejrizikovější období, protože rekreační objekty budou přes zimu dlouhé měsíce v mnoha případech úplně opuštěné a bez dohledu.

Zajímavé je, že např. do konce roku v Ústeckém kraji loni nedocházelo k nárůstu vloupání. Výrazný nárůst nebyl ani v Libereckém kraji.

V obou krajích došlo k postupnému nárůstu jenom od ledna do března 2014. V březnu v obou krajích severu Čech vykrádání chat a chalup doslova kulminovalo. Maximum z března 2014 nebylo během roku v obou krajích překonáno.

V grafu vloupání do rekreačních objektů v roce 2014 v Libereckém kraji jsou zaznamenány jenom policii nahlášené případy. Dalších nejméně 20 % případů majitelé nehlásí, pokud byla škoda minimální a nepotřebují potvrzení pro pojišťovnu.

Statistika vloupání do rekreačních objektů v Libereckém kraji v roce 2014.

Neviditelné případy

Dochází k řadě případů, kdy se do chaty vloupá člověk, aby tam v zimním nečase den dva přespal. Poškodí přitom v menší míře okno, kterým se dostane dovnitř, nic nezničí, jenom sní to málo, co tam majitel má (sušenky, konzervu atp.), majitel, když to zjistí, jenom mávne rukou. Pro policejní statistiku jsou tyto útoky nenahlášené neviditelné.

Počet vloupání do rekreačních objektů v Libereckém kraji.Loni v celé ČR z téměř 4000 nahlášených vloupání do chat bylo objasněno necelých 1100 případů. Časový odstup mezi vloupáním a zjištěním útoku hraje ve prospěch pachatele.

Dobrou zprávou je, že loni došlo k výraznějšímu poklesu počtu případů (viz. graf vpravo).

Pokles útoků

Z velkého grafu počtu vloupání do všech objektů na severu Čech od roku 2010 je zřetelně vidět, že v posledních dvou letech došlo k výraznějšímu poklesu počtu policií evidovaných případů vloupání.

Je silná souvislost s návratem kriminálníků zpět za mříže po amnestii prezidenta Klause. S tím je spojená vyšší aktivita policie a městských policií po vzestupu kriminální činnosti po lednu 2013 kvůli amnestii.

Krádeže vloupáním na severu Čech v letech 2010 až 2015.

Pomoc elektroniky

Odborník na zabezpečení Jan Hrnčíř ze společnosti Assa Abloy, která vyrábí zámky a cylindrické vložky pod známou českou značkou FAB, radí: Kromě odolného zámku k zabezpečení majetku můžete velmi účinně využít i elektronická poplašná zařízení. V případě narušení prostoru spustí alarm, pošlou vám SMS zprávu nebo rovnou upozorní bezpečnostní službu, pokud jsou napojené na pult centrální ochrany.

Souhlasí s ním ředitel Severočeské bezpečnostní agentury (SBA) Miroslav Hejna: „Pulty centrální ochrany bezpečnostních agentur jenom na severu Čech ochraňují proti zlodějům tisíce objektů."