Patrně pozůstatky laboratoře určené k výrobě drog nalezl ve své nemovitosti muž ze Žizníkova. Podezřelé předměty v bytě zanechali bývalí nájemníci, se kterými měl pronajímatel dlouhodobé problémy.

„Když tam bydleli, tak jsem od toho neměl ani klíče. Poté, co odešli, jsme se byli podívat, jak to tam zničili, a…," říká majitel inkriminované nemovitosti a zároveň podotýká, že nájemníci měli k tomu všemu problémy s placením, byť poměrně nízkého nájmu.

„Můžu potvrdit, že dne 23. ledna proběhl na místě policejní zásah. Vzhledem k probíhajícímu vyšetřování prozatím nebudeme podávat bližší informace," uvedla policejní mluvčí Ivana Baláková.

Kontaminace

Zásahu jsme přihlíželi přímo na místě. Policisté z objektu vynesli zhruba sedm beden naplněných důkazním materiálem. Mimo jiné se jednalo o poloprůhledné kanystry naplněné různobarevnými tekutinami.

Během výroby některých drog vznikají prudké jedy, které doslova nasáknou do zdí objektu. V některých případech, kdy je produkce větší či dlouhodobá, se chemikálie dostanou i do okolí. Jako se tomu stalo v loňském roce v Křižanově u Velkého Meziříčí.

Tamní úřad hledá obtížně cesty, jak se zbavit znečištění po velké nelegální varně pervitinu. Policie ji zlikvidovala v dubnu. Toxickými látkami je ale podle dosavadních zjištění kromě soukromého objektu znečištěno i okolí, včetně spodní vody. Jednání s úřady podle starostky Marie Smejkalové ztěžuje fakt, že pro likvidaci takové zátěže nemají stanoven postup.

Česká inspekce životního prostředí dříve avizovala, že výsledky podrobného monitoringu budou hotovy do konce listopadu, ale nestalo se tak.

Ke konci loňského roku již nastal v Křižanově konečně určitý posun. Pracovníci odborné firmy začali sbírat vzorky k rozborům, na jejichž základě úřady stanoví další postup.

Problematikou sanace zasažených nemovitostí se zabývá i Národní protidrogová centrála. „Následná dekontaminace a sanace po výrobě metamfetaminu je velmi finančně náročná i složitě proveditelná. Bohužel právě z těchto důvodů ji téměř nikdo neprovádí. Velké riziko pak následně přináší i řemeslníkům, kteří často bez znalosti okolností byt rekonstruují běžným způsobem," uvádí Národní protidrogová centrála ve své zatím poslední výroční zprávě.

Vliv na zdraví

Podle zprávy je v takových případech kontaminované veškeré vybavení bytu, včetně nábytku, textilií, drobných předmětů, stejně jako omítky, odpady, ventilace, jímky a podobně. „Noví nájemníci, kteří si takový byt či dům v dobré víře koupí nebo pronajmou, jsou pak dlouhodobě vystaveni vlivu těchto velmi toxických a nebezpečných látek s negativním vlivem na jejich zdraví," dále uvádí zpráva.

Majiteli domu v Žizníkově tedy po vydařených nájemnících zůstane kromě neuhrazených pohledávek i starost s dekontaminací. „Předtím jsem tam měl takového pohodáře, uklidil sníh, posekal trávu. Ono je dobré, když tam někdo bydlí, i kvůli zlodějům. Myslel jsem, že s těmi dalšími to půjde také, ale spletl jsem se," dodal posmutněle majitel domu.