Deset let vězení, v horším případě až dvanáctiletý pobyt za mřížemi hrozí osmačtyřicetiletému muži z Jablonce nad Nisou. Toho v závěru minulého měsíce v Rovensku pod Troskami při velké razii zadrželi kriminalisté. Pachatel, který od osmdesátých let užívá pervitin, ho ve velkém i vyráběl. Drogovým doupětem se pro něj stal pronajatý byt v panelovém domě v Liberci Ruprechticích, ve kterém drogu vyráběl z léků nakoupených v Polsku.

„V panelovém bytě jsme nalezli kompletní varnu včetně chemikálií, ale i marihuanu, lysohlávky, spousty elektroniky, mobilů a dalších věcí, kterými drogově závislí za dávku pervitinu platili," upřesnil včera na mimořádné tiskové konferenci kriminalista zaměřující se na drogy.

Domovní prohlídka proběhla nejdříve v domě v Rovensku, kde ho policisté zadrželi. Tam se před nimi schoval u své známé. Policisté ho ale po celou dobu trestné činnosti monitorovali. V domě kriminalisté nalezli kromě marihuany a lysohlávek i půl kilo- gramu pervitinu.

KRIMINALISTÉ Z LIBERECKÉHO ÚZEMNÍHO ODBORU se dosud s takovým množstvím zadrženého pervitinu nesetkali. Tato kauza je tak z poslední doby největší.

„Jde o množství, které odpovídá pěti tisícům dávek, jejichž prodejem by získal až sedm set padesát tisíc korun," doplnil kriminalista.

Sám zadržený je dlouholetým uživatelem omamné a psychotropní látky. Kriminalistům se podařilo zjistit, že denně užíval až jeden a půl gramu pervitinu, což je pro zdravého člověka v podstatě smrtelná dávka.

Policisté v rámci vyšetřování případu zabavili majetek v hodnotě několika desítek tisíc, ale i šedesát tisíc korun v hotovosti, které si vařič vydělal výrobou a prodejem.

„Přesný počet dávek, který muž vyrobil, je součástí vyšetřování. Dosud se nám doznal jen k tomu, co jsme u něj nalezli. Distribuci ale nadále monitorujeme a vyslýcháme i svědky," upřesnil kriminalista s tím, že vyšetřování potrvá minimálně ještě několik měsíců.

Na výrobě a prodeji pervitinu se podílel muž sám. Vyrobit půl kilogramu této drogy pak podle kriminalistů trvá vařičům zhruba dvacet až čtyřiadvacet hodin v závislosti na šikovnosti.

Podle kriminalistů jde o jeden z velkých případů na okresní úrovni. Tím největším je šestičlenný gang vedený Petrem Ryžákem, který viní obžaloba z výroby a prodeje pětatřiceti kilogramů pervitinu. Pachatelům hrozí až osmnáct let vězení. Kauzou tohoto drogového gangu se v současné době zabývá liberecký krajský soud. Další líčení je plánováno na příští středu.

Zdroj: Youtube