Za průtahy při procesu s Gennadijem Suslovem z Ralska, který podle obžaloby obchodoval s pervitinem, Okresní soud v České Lípě nemůže. Kvůli zpoždění soudního znalce, který nestihl doručit svůj posudek zdravotního stavu obžalovaného Suslova, nemohl předseda senátu Milan Vencl ukončit hlavní líčení a vyřknout rozsudek.

„Udělali jsme vše, aby od obžaloby v lednu řízení probíhalo rychle. A v jeho průběhu soud akceptoval návrh obžalovaného, aby byl znalcem prozkoumán jeho zdravotní stav,“ konstatoval Vencl.

K hlavnímu líčení, které bylo naplánované na úterý 7. května ovšem nedorazil posudek ani znalec. Senát proto souhlasil s pokračováním dokazování výslechem 25leté dcery obžalovaného, o který požádala státní zástupkyně. Jako svědkyně zodpověděla dotazy ve věci insolvenčního řízení, kterému se podrobil její otec před rokem, a ona za něj vyřizovala komunikaci s dotčenými institucemi, protože sám údajně ani neměl bankovní účet.

Otce, který měl čtyři záznamy v rejstříku trestů, se evidentně snažila v těžkých časech neopouštět a přispívala mu na živobytí. Soudu, který se chystal projednat i další setrvání obžalovaného ve vazební věznici, dala svůj slib, že je připravena otce po případném propuštění ubytovat ve svém domě a hradit veškeré náklady s tím spojené. „Je to můj táta, neplatil by mně nic,“ řekla mladá žena.

Podle státní zástupkyně Marie Jandáčové není k propuštění z vazby důvod. „Trestná činnost byla prokázána a obžalovaný ji páchal ve zkušební době předchozího podmíněného odsouzení,“ vypočítala.

Jak zdůraznila, dřívější alternativní trest Suslova od pokračování trestné činnosti neodradil, proto navrhla, aby zůstával nadále za mřížemi.

Advokát Petr Sigmund nesouhlasil s tím, že by si obžalovaný dál obstarával peníze způsobem, který je mu kladem za vinu. Naopak žádal soud o propuštění klienta na svobodu a připomněl, že je ve vazbě už téměř celý rok a soudu se zavázal, že povede řádný život, dodrží veškerá omezení a povinnosti, které mu soud určí a že se bude zdržovat na adrese v Ralsku - Kuřívodech. Obhájce zmínil i slib jeho dcery, že na otce dohlédne.

„Situace je oproti minulosti jiná. Jedenáct měsíců je omezen na svobodě a hlavní líčení je téměř u konce, navíc průtahy nejsou kvůli obžalovanému,“ řekl Sigmund.

Senát ovšem nepřesvědčil a usnesl se ponechat ho do vynesení rozsudku ve vazební věznici. „Obžalován jste ze dvou zločinů, z nich je jeden zvlášť závažný a jste ohrožen velmi vysokou trestní sazbou. Důvody pro vazbu trvají,“ zdůvodnil rozhodnutí předseda senátu Vencl. „Máte zkušenosti s drogovou trestnou činností, nelze to řešit jinak,“ dodal.

51letý Gennadij Suslov z Ralska – Kuřívod se zodpovídá za obchody s pervitinem, ale i za přechovávání různých zbraní, munice či více než 12 kilogramů rtuti. Muži původem z Kazachstánu, ale už s českým občanstvím a invalidním důchodem, hrozí až deset let ve vězení.

„Neoprávněně prodal, jinak jinému opatřil a pro jiného přechovával psychotropní látku, ač byl za takový čin v posledních třech letech odsouzen a čin spáchal ve značném rozsahu,“ uvedla v obžalobě Jandáčová. Podle ní také bez povolení přechovával jed – rtuť ve značném rozsahu. Za vinu mu klade také skutečnost, že ačkoliv nebyl držitelem zbrojního průkazu, zbrojní licence ani muničního průkazu podle zákona, přechovával zakázané zbraně, střelivo i pyrotechnické prostředky.