Čtyři desítky policistů v celém kraji vyrazily na kontroly brzy ráno, mezi 4. a 7. hodinou. Hlídky zastavily téměř 250 vozidel, převážně se jednalo o autobusy a tramvaje. „Kontroly probíhaly na vhodných místech tak, aby nedošlo k narušení jízdních řádů hromadné dopravy osob, případně aby byly stanovené časy jízdních řádů časově narušeny co možná nejméně,“ uvedla policejní mluvčí Vladimíra Šrýtrová.

Výsledek překvapil i policisty. U sedmi šoférů byla dechová zkouška pozitivní. V pěti případech se jednalo o řidiče autobusů, po dvou hříšnících odhalili policisté na Liberecku a Českolipsku, jednoho na Semilsku. Pod vlivem byl i jeden řidič na Českolipsku, který vjížděl do depa a vzápětí měl usednout za volant autobusu. V dechu měl 0,70 promile alkoholu. Dalším hříšníkem byl řidič osobního vozu.

Hrozí pokuta a zákaz řízení

Všechny případy bude řešit správní orgán. Protože nadýchali pod jedno promile, hrozí šoférům pokuta až 20 tisíc korun a zákaz řízení. „Výsledky této akce ukázaly, že je mnoho řidičů, kteří jsou velmi nezodpovědní a ohrožují tím nejen sami sebe a ostatní účastníky silničního provozu, ale také cestující, které vezou,“ dodala Šrýtrová.

Cestující, kteří pojmou podezření, že by řidič autobusu či tramvaje mohl být pod vlivem alkoholu či jiné návykové látky, mohou podle ní kontaktovat tísňovou linku 158.

V podobných akcích budou policisté v Libereckém kraji i nadále pokračovat.