A není to poprvé, kdy podobný čin spáchali. Osmapadesátiletý muž a dvaatřicetiletá žena z Liberce již byli za stejné chování jednou odsouzeni. „Ale nepoučili se, a tentokrát jim hrozí přísnější postih,“ uvedla mluvčí liberecké policie Ivana Baláková s tím, že se mohou do vězení dostat až na pět let. Policisté nové trestní oznámení na manžele prověřují. „Shromažďujeme veškeré podklady k vyhodnocení spisu,“ uvedla mluvčí.

Podobné případy se dějí poměrně často, i když takový rozsah je neobvyklý. Syn a dcerka manželského páru téměř čtyři měsíce vůbec nechodili do školy.
Například v Břeclavi tamní radnice za neomluvené hodiny přestala vyplácet sociální dávky a na rodiče dětí podává trestní oznámení.

Problémy jsou i s rodiči

Problémy mají i jiní rodiče. V posledních dnech se objevilo několik oznámení na neplatiče výživného. A není to jen problém nezodpovědných otců, na své dítě neplatí ani žena z Liberce. „Ačkoliv jí soud uložil platit na jejího synka pouhých 500 korun měsíčně, není schopná svým závazkům dostát. Dlužná částka nyní činí 6 125 korun,“ uvedla Balákova.

Rekordmanem v neplacení výživného je 43letý muž z Mladé Boleslavi. Ten na své dítě neplatí dvanáct let! Soud v České Lípě mu uložil platit alimenty již v roce 1999, každý měsíc dvanáct set korun. „Za tu dobu se jeho dluh vyšplhal až na 165 tisíc korun,“ podotkla mluvčí.

Nyní muži hrozí až dva roky vězení. A z přečinu zanedbání povinné výživy je podezřelý i pětapadesátiletý muž z Turnova. „Neplnil a řádně neplní vyživovací povinnost na svého 17letého syna tak, jak mu stanovil rozsudek Okresního soudu v Semilech. Na výživném svému synovi již dluží částku 20 500 korun,“ uvedl semilský policejní mluvčí Petr Kmínek. Do vězení může jít také na dva roky.