Až osmiletý trest odnětí svobody hrozí ženě z dodavatelské stavební společnosti Syner, která měla na starosti přípravu stavby, pracovníkovi technického dozoru společnosti Investing CZ a řediteli Kolejí a menz Technické univerzity v Liberci. Podle obžaloby nikdy nebyl nábytek dodán, ale i přesto byl proplacen.

V úterý se před Okresním soudem v Liberci objevila poslední dvojice svědků, která udělala symbolickou tečku za vleklým jednáním. 27. března rovněž skončilo dotazování a ze strany státního zástupce Petra Hořína a obhájců zazněly závěrečné návrhy. Konečný rozsudek oznámí předseda senátu Richard Skýba koncem příštího týdne. Hlavní líčení za tímto účelem odročil na pátek 6. dubna.

Zatímco obhajoba trojice obžalovaných žádá zproštění viny, státní zástupce požaduje z možného rozsahu dvou až osmi let čtyřletý trest odnětí svobody.

„Je zjevné, že obžalovaní jednali ve vzájemné shodě,“ řekl státní zástupce. Nepodmíněný trest ve věznici s dozorem žádá za podvod ve formě spolupachatelství.

Všichni obhájci se shodli na tom, že ke spáchání trestného činu nedošlo. Navíc označili postup policie a státního zastupitelství za nezákonný a to proto, že byly shromážděny důkazy pouze v neprospěch obviněných, ač trestní řád ukládá povinnost zajišťovat důkazy i v jejich prospěch. Obhájci také zdůraznili, že nevznikla žádná škoda, a nemohl tedy být spáchán trestný čin.

Soudní jednání začalo již před pěti měsíci, kdy v listopadu roku 2011 trojice obžalovaných stejně jako včera odmítla vinu. Údajně nešlo o podvod, ale o účetní operaci, byť nestandardní.

Konečný verdikt si obžalovaní vyslechnou za deset dní.