Z vlaku vystupují fanoušci jednoho fotbalového týmu. Všude jsou vyhlášení skvělým fanděním, ale i problémy, které dokáží způsobit. Je jich kolem dvou stovek a po několikahodinové cestě vlakem někteří z nich sotva stojí na nohou. Vzduchem prolétá láhev od piva a rozbijí se u nohou těžkooděnců. Ti zbystří, možná za chvíli bude práce.
Ale zbystřila i skupinka ve žlutých vestách, která se vydává v ústrety davu. Fanoušci vědí, o koho jde. Při podobných zápasech je doprovází skoro vždy.

Jde o antikonfliktní tým a svůj má i policie Libereckého kraje. „Plní vlastně roli komunikátorů policie směrem k veřejnosti. Antikonfliktní týmy vznikly jako reakce na násilnosti, které doprovázely nejrůznější demonstrace či fotbalová utkání,“ vysvětlila mluvčí liberecké policie Ludmila Knopová. Jejich členové jsou zařazeni na různých policejních funkcích, v tomto týmu fungují především ve svém volném čase.

Tito policisté nakonec fanoušky doprovodí na stadion a poté i zpátky k vlaku. Až na pár výjimek vše proběhlo dobře. Příště ale třeba budou muset nastoupit ozbrojení těžkooděnci.
Členové týmu přitom komunikují s mnohonásobnou přesilou, mnohdy rozvášněnou. „Nemají zbraň a často čelí velkému riziku eskalace násilí. Za dobu, co tým funguje, jsou normální slovní útoky a nadávky, bránit se museli i fyzickému útoku od nejrůznějších radikálů,“ řekla Knopová.

Antikonfliktní tým funguje v Libereckém kraji od začátku roku 2010. Za tu dobu byl nasazen na dvaceti akcích, z toho na pěti fotbalových utkáních. „Zajišťovali také bezpečný průběh předvolebních mítinků politických stran v Liberci či Turnově,“ připomněla mluvčí shromáždění Dělnické strany, ze kterého jsou i fotografie.

Letos policisté antikonfliktní tým nasadili například při sledovaném soudním jednáním s bývalým poslancem Josefem Vondruškou, kdy političtí vězni hrozili, že by mohlo dojít k určitému napadení.