Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

S ohroženými brouky z Bezdězu obchodoval na internetu

Bezděz, Praha - Muž z Prahy sbíral na Českolipsku vzácné tesaříky alpské a prodával je na internetu. Dostal podmínku.

26.1.2017
SDÍLEJ:

Tesařík alpský je kriticky ohrožený druh. Foto: archiv

Severně od Alp a západně od Karpat ho nikde jinde zřejmě nenajdete. Kriticky ohrožený brouk tesařík alpský žije široko daleko jen v lokalitě Velký a Malý Bezděz na Českolipsku. Jeho populaci, která tu podle ochranářů čítá asi 2500 jedinců, zřejmě ohrozil jednatřicetiletý muž z Prahy, který brouky na Bezdězu sbíral, usmrcoval a následně s nimi obchodoval na internetu. Soud jej nyní potrestal dvouletou podmínkou.

Případem se v létě 2014 začali zabývat inspektoři z oddělení ochrany přírody České inspekce životního prostředí (ČIŽP) a kriminalisté. Prodejce pod anonymním uživatelským jménem nabízel na aukčním portálu eBay celkem 284 neživých ohrožených druhů brouků. „Inspektoři ČIŽP zjistili, že mezi nimi je například 23 exemplářů kriticky ohroženého tesaříka alpského a 194 jedinců ohroženého roháče obecného. Také mnohé další nabízené exempláře patřily k ohroženým druhům," uvedl ředitel ČIŽP Erik Geuss.

Při domovní prohlídce objevili kriminalisté a pracovníci ČIŽP krabice s chráněnými druhy brouků, ale také motýlů a měkkýšů. Hodnota zabavených živočichů byla stanovena na bezmála 830 tisíc korun.

Zranitelná populace

Exempláře muž získával odchytem v přírodě a následným usmrcením. „Tesaříka alpského získával na území národní přírodní rezervace na Českolipsku, kde se nachází jedna z posledních oblastí výskytu v České republice. Dle odborného posudku Agentury ochrany přírody a krajiny tím pravděpodobně došlo k významnému ohrožení lokální populace tohoto kriticky ohroženého druhu. Tato populace se vyznačuje malou početností a velmi nízkou genetickou variabilitou, což ji činí zranitelnou," uvedl Zdeněk Papoušek, vedoucí oddělení ochrany přírody ČIŽP.

Kromě Bezdězu se tesařík alpský vyskytuje na Českolipsku ještě v lokalitě Slatinné vrchy a ojediněle ho lze nalézt i na nedalekých vrcholech se zbytky bukových porostů, například na Velké a Malé Bukové, Mlýnském vrchu, Borném nebo na Ralsku. „Tyto lokality ovšem hostí výrazně menší populaci a jsou pravděpodobně závislé na přeletech jedinců z Bezdězu a Slatinných vrchů," dodává zoolog Radek Hejda z oddělení sledování stavu druhů živočichů Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK).

Ohroženého brouka ochranáři na Českolipsku pravidelně monitorují. „Brouci jsou označeni fixem a díky poměru neoznačených a znovu nalezených již označených jedinců, lze odhadnout velikost populace," říká Hejda. Podle posledních odhadů z roku 2015 činila populace tesaříka 2500 jedinců.

Mizí listnaté lesy

Vzácnost tohoto druhu podle zoologa způsobuje likvidace původních listnatých porostů a jejich převodem na jehličnaté monokultury. „Zároveň nejsou vhodné ani zapojené stinné vysokokmenné porosty buku, proto tento druh, spolu s dalšími ohroženými druhy hmyzu, nachází ideální podmínky k životu na Velkém a Malém Bezdězu, kde je populace koncentrována na starých, křivolakých, nízkých bucích, které byly dříve ořezávány a osekávány," doplňuje Radek Hejda.

Podle inspekce je případ jednatřicetiletého muže zatím prvním, kdy informace o internetovém prodeji nelegálně získaných jedinců hmyzu vedla k pravomocnému odsouzení. „Případům obchodu s živými či neživými exempláři chráněných druhů se ČIŽP věnuje dlouhodobě a samozřejmě v tom bude dál pokračovat. U méně závažných případů ukládáme pokuty, ty závažnější řeší orgány činné v trestním řízení," dodal ředitel ČIŽP Erik Geuss.

Autor: Petra Hámová

26.1.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Tradiční charitativní show modelingové agentury Reas Agency, který proběhla v Novém Boru, letos pomohla malému Damienovi z České Lípy, který po mozkové obrně zůstal tělesně postižený.
19

OBRAZEM: Modelky v Boru předváděly pro dobrou věc

Peníze. Ilustrační fotografie.

ANKETA: Měla by existovat možnost posílat část sociálního pojištění na rodiče?

Sněhový festival zamíří v sobotu do Nového Boru

Nový Bor - Celovečerní pásmo špičkových filmů o extrémním lyžování, zimním lezení, skialpinismu a dalších zimních radovánkách přinese Snow Film Fest, který se uskuteční v sobotu 21. října od 16 hodin v Městském kině v Novém Boru.

ANKETA: Měla by příští vláda umožnit zdravotní nadstandardy?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

ANKETA: Měli by otcové povinně čerpat část rodičovské dovolené?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Strany a hnutí v kraji vysílají do volebního boje nejvíc žen v ČR

Liberecký kraj - V Libereckém kraji postavilo kandidátky pro volby do Poslanecké sněmovny celkem 24 stran. Devět z nich, tedy 32 procent, má v čele ženu. Z pohledu genderové politiky jsme tak na tom nejlépe z celé republiky

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení