„Poslední dobou se na internetu šíří podvodné reklamy na investování využívající jména známých osobností jako například prezidenta České republiky Petra Pavla či ředitele společnosti ČEZ Daniela Beneše,“ potvrdila policejní mluvčí Klára Jeníčková. Reklamy lákají k výhodnému investování do akcií a kryptoměn s rychlým ziskem. Podvodníci také využívají vzdáleného přístupu prostřednictvím instalace programu ANY DESK.

Své o tom ví senior z Novoborska, kterému se na konci října při surfování na internetu zobrazila reklama se zněním „prezident doporučuje zhodnocovat peníze“.  „Se zájmem ji otevřel a po pár minutách se mu zobrazilo chatovací okno s nabídkou investic. Vyplnil své telefonní číslo a již za hodinu ho makléři instruovali k instalaci programu se vzdáleným přístupem, který jim následně ve svém počítači potvrdil,“ popsala Jeníčková.

Ilustrační foto
Místo dívky snů má oči pro pláč. Muž z Českolipska přišel o tři miliony korun

První výhodná investice byla podmíněna vkladem ve výši 16 362 korun a zasláním oboustranné kopie občanského průkazu. O další investici se muž chtěl poradit se svým synem, kdy jej makléř na druhé straně telefonu přesvědčoval, že to syn vědět nemusí. „Když muž požadoval vložené peníze nazpět, komunikace ustala. Vzhledem k tomu, že mu toto jednání přišlo podivné, přišel věc oznámit na služebnu policie,“ dodala mluvčí.

Případem se zabývají policisté z Nového boru pro podezření z podvodu, za který hrozí pachateli či pachatelům v případě dopadení trest odnětí svobody až na dva roky. Podobných případů mají policisté na stole každý měsíc celou řadu. „Buďte obezřetní, vždy si reklamu s takzvanými výhodnými nabídkami prostudujte a prověřte. Nikomu neposkytujte žádné platební údaje k účtu, kartě nebo osobním dokladům a nepovolujte vzdálený přístup ke svému počítači nikomu, koho neznáte,“ vyzývá policie.

Mohlo by vás zajímat: Cizinci v České Lípě nelegálně vyráběli cigarety. Škoda je 120 milionů

Zdroj: Celní správa ČR