Virtuální přátelství trvalo jen deset dnů. Češku podvodník kontaktoval 21. srpna na sociální síti facebook zasláním zdánlivě nevinné žádosti o přátelství, kterou přijala. „Představil se jí jako Francouz s českými předky, který působí na misi v Iráku v pozici vojenského lékaře.

Seniorce psal, že hledá spřízněnou duši, která by mu rozuměla. O sobě jí toho navyprávěl hodně a kromě jiného také to, že je osamělý vdovec, který má na světě už jen dospělého 21letého syna a ji,“ popsala mluvčí českolipské policie Ivana Baláková.

Záhy se ukázalo, že údajný lékař potřebuje od ženy finanční výpomoc, která měla pokrýt náklady na léčbu synovy blíže nespecifikované, nicméně závažné a život ohrožující nemoci. Konkrétně požadoval 3 000 euro a dostal je. „Žena mu ale zároveň sdělila, že se tímto finančně vyčerpala, a že víc úspor nemá. Protože ani jeden neznal mateřský jazyk toho druhého, pomáhal jim v komunikaci překladač společnosti Google,“ dodala Baláková.

Ilustrační foto.
Účetní psal falešný šéf. Firma z Českolipska přišla o více než milion korun

Poslední srpnový den se "gentleman" oznamovatelce náhle odmlčel a na facebooku si ji zablokoval. Zřejmě jí uvěřil to, že už mu víc peněz nepošle, a tak pro něj jejich přátelství pozbylo smyslu.

Přestože seniorka přišla o zhruba 77 tisíc korun, podobné případy mívají po důvěřivé ženy i mnohem závažnější finanční následky. Leckteré si totiž neváhají peníze, které po nich podvodníci pod smyšlenými záminkami požadují, vypůjčit u bankovních i nebankovních společností a tím se zadlužit. A často jde i o milionové částky.

„Případ samozřejmě prověřujeme pro trestný čin podvodu, ale pachatele, čili falešného armádního lékaře, vypátráme jen těžko. Jedinou efektivní obranou proti takovým podobným, je nenaletět. Proto radíme občanům, aby s cizinci, které osobně neznají, nekomunikovali a v žádném případě jim nepřeposílali své finance,“ podotkla mluvčí.