Severní Čechy/ Je až s podivem, kolik důvěřivých seniorů uvěří podvodníkům a vloží jim do rukou své celoživotní úspory. Severočeská policie zaznamenala od začátku letošního roku více než dvě stovky případů, kdy byli senioři okradeni. Podvodníci a zloději si tak přišli na více než jeden a půl milionu korun.

„Tyto krádeže rozdělujeme do dvou skupin, na prosté, kdy jsou senioři okradeni neznámým pachatelem na ulici, a pak na takzvaně vymyšlené, kdy si podvodníci vymyslí nějakou historku, díky které jim důvěřiví senioři vydají své peníze,“ popsala mluvčí severočeské policie Jarmila Hrubešová.

Podle ní je složité takové pachatele dopadnout, protože staří lidé se často stydí, že naletěli podvodníkům, a celou věc třeba vůbec nenahlásí na policii.
„Někdy se i bojí, že si nevybaví přesně toho, kdo je okradl, a že ho nedokáží přesně označit,“ upřesnila mluvčí severočeské policie. Po celé České; republice řádí dokonce i organizované skupiny, které si buď díky smyšlené historce, nebo pomocí přestrojení přicházejí na velice slušné peníze a putují z jednoho města do druhého.

„Tito lidé vypadají velmi seriózně, umí jednat a dobře manipulovat. Je jedno, jestli se přestrojí za plynaře, nebo pojišťováky, spousta osamělých seniorů jim uvěří a pustí si je do bytu i přes častá varování policie,“ dodala Hrubešová.

Před měsícem například řádila na Liberecku skupinka, která okradla dva seniory o stopadesát tisíc.
„Jeden muž a dvě ženy v černém autě měli smyšlenou historku, že potřebují peníze na operaci kamaráda,“ popsala mluvčí liberecké policie Vlasta Suchánková.

Senioři jim uvěřili, nechali se odvést domů a tam jim vydali své dlouholeté úspory. Je až nepochopitelné, jak jsou někteří lidé důvěřiví.
„S druhým z poškozených například strávila trojice podvodníků hodinu a půl, než získala potřebné peníze,“ doplnila mluvčí liberecké policie s tím, že okradenému muži došlo až pozdě, že se stal obětí zločinců.