Až 96 hodin se mohl svévolně pohybovat na Českolipsku nebezpečný sexuální deviant Roman G., který se v minulosti před soudem zodpovídal ze znásilnění teprve třináctileté neteře.

Vyplývá to z informací uvedených v pátrání, které policie po pětačtyřicetiletém muži vyhlásila poté, co v pátek utekl z psychiatrické nemocnice v Kosmonosech na Mladoboleslavsku, kde podstupuje soudem nařízenou ústavní ochrannou sexuologickou léčbu. Muž, který mohl být nebezpečný sobě i svému okolí, zřejmě nějaký čas na útěku strávil přímo v České Lípě. Na místní stanici městské policie se totiž krátce po pondělní půlnoci přišel dobrovolně přihlásit.

Muž z obrazovky

Strážníci, kteří deviantovu tvář ještě krátce před tím viděli v evidenci jako osobu na útěku, pak neskrývali překvapení, přesto muži neprodleně nasadili pouta.

„Většinou se sami přijdou nahlásit třeba nezletilí chovanci výchovných ústavů, ale tohle jsme asi ještě nezažili," řekl Deníku zástupce ředitele městské policie v České Lípě Antonín Doležal.

Roman G. utekl z psychiatrické nemocnice minulý pátek krátce po 14. hodině společně s dalším pacientem.

Utekl už počtrnácté

Využili k tomu otevřené dveře, které nebyly kvůli probíhajícím zednickým pracím dostatečně zajištěné.

Policie po obou vyhlásila celostátní pátrání a informovala policejní hlídky v terénu- Jak vyplývá z informací mluvčí mladoboleslavské policie Lenky Sikorová, Roman G. je mimo jiné nejen bývalý sexuální deviant, ale i věčný „útěkář". „Od roku 2005 do roku 2015 utekl už čtrnáct krát, a to z nejrůznějších ústavů či zařízení v České republice," doplnila Sikorová.

Jak dříve informoval server iDnes, Roman G. se naposledy před soudem zodpovídal z toho, že v roce 1993 surově znásilnil svou neteř. K pohlavnímu styku jí měl donutit na louce u Jablonného v Podještědí, o další pohlavní styk se měl pokusit o tři roky později v bytě, kde žila dívčina početná rodina. Za znásilnění byl muž odsouzen už dříve, z vězení se vrátil v roce 1990.