Zahloubaná žena prochází nákupním centrem. V duchu přemýšlí, co ještě musí koupit svým dětem pod stromeček. V tom do ní vráží muž. Omlouvá se a mizí pryč. Ženě nic nedochází. Až u pokladny zjistí, že jí z kabelky zmizela peněženka.
Typický příběh, který provází nákupy celým rokem. Před Vánoci ale okradených ještě přibude. Obchody jsou doslova přeplněné lidmi a v takových podmínkách se přímo vyžívají kapsáři.

„Lidé by měli ve vlastním zájmu dodržovat pravidla bezpečného chování,” upozornila policejní mluvčí Dagmar Sochorová. Pravidla ale nedodržela devětapadesátiletá žena, která v libereckém obchodním centru v ulici České Mládeže přišla o mobil za osmnáct tisíc korun. Telefon měla v kapse sportovní tašky a nejspíš ji vůbec nenapadlo, že by mohl zmizet. „Bohužel zloděj využil toho, že žena vybírala dárky a mobil jí z tašky nenápadně vytáhl,” řekla mluvčí liberecké policie Ludmila Knopová.

Podle policistů by stačilo, kdyby si tašku hlídala a o telefon nemusela přijít. „Ženám doporučujeme mít ruku na zipu kabelky či tašky,” vysvětlila Sochorová.

Vyloženě hloupost je nechávat si cenné věci v zadní kapse. Tím lidé dávají zlodějům přímo povolení ke krádeži. „Lepší je si peněženku dát do náprsní kapsy, která je nejlépe na zip,” přidala další radu mluvčí.

Dalším nebezpečným místem jsou také autobusy a tramvaje. Případů okradených, kteří na ztrátu peněženky přišli až doma, je velmi mnoho. „Kapsáři v hromadné dopravě pracují buď samostatně nebo ve skupinách, což je pro ně bezpečnější. Vyvolají zmatek, natlačí se k vytipované osobě, někdo z nich ukradne peněženku, předá ji dalšímu, který ji schová. Skupina se tváří, jako by k sobě nepatřila a vystupují většinou společně,” popsala metodu kapsářů, na kterou je potřeba si dát pozor, Sochorová.

Když už dojde k okradení, je potřeba okamžitě volat policii a při ztrátě platební karty ji musí okradený okamžitě zablokovat. „Je třeba zachovat pokud možno klid, uvést vaše jméno, telefonní číslo, vaši přesnou adresu a popsat událost. Policii bude zajímat co nejvíce důležitých údajů o události a pachateli,” dodala mluvčí.