Liberec – Výpověď znalce z oboru soudního lékařství se stala v pátek stěžejní částí třetího dne soudního procesu s pěticí mužů z takzvaného mačetového útoku. K němu došlo loni v srpnu v Novém Boru. Muži jsou obžalovaní z pokusu o vraždu, ublížení na zdraví a výtržnictví.  Jednání je neveřejné a provází ho bezpečnostní opatření.

Podle předsedkyně senátu Evy Drahotové se znalec z obru soudního lékařství vyjádřil ke zraněním poškozených, jejich následkům a způsobu použití zbraní. To je důležité pro posouzení závažnosti útoku.

„U jednoho z poškozených má znalec za to, že zranění byla způsobená úderem přímo mačetou.  Muži, který byl nejvíce zraněný, ale podle znalce ublížil především tupý tvrdý předmět. Pokud by mu nebyla poskytnutá vysoce specializovaná péče, mohlo mít zranění fatální následky. Šlo mu vyloženě o život, znalec několikrát zopakoval slovo „likvidační"," uvedla Eva Drahotová.

ČTĚTE TAKÉ: U soudu ve čtvrtek vypovídali muži zranění při útoku

Obhájkyně čtveřice obžalovaných Klára Samková tvrdí, že událost, která je známá jako  mačetový útok, jím de facto nebyla. „Jsou tam pouze dvě řezné rány, každá o velikosti dvou centimetrů. Tím nezlehčuji velmi závažná poranění u nejvíce poškozeného, která měla takový charakter, že ho ohrožovala na životě," řekla Klára Samková s tím, že každý z jejích klientů se provinil jinou intenzitou útoku.

K němu došlo loni 7. srpna v novoborském baru Pivní pomoc. Předcházel mu konflikt mezi servírkou a dvěma romskými mladíky, kteří si chtěli zahrát na automatech.

Nešli prý vraždit

Žena prý chtěla vidět jejich občanské průkazy. Mladíci ji pak měli vulgárně urážet, hosté se jí zastali a vyvedli je. Jeden host prý také jednoho z Romů udeřil. Romové se krátce poté do baru vrátili s posilou a hosty napadli. Výsledkem byli tři zranění.

Jak Klára Samková uvedla, její klienti nešli do baru vraždit. „Kdyby ano, tak z dosavadních výpovědí je zřejmé, že neexistovala síla, která by jim v tom zabránila. Ale poškození, až na jednu výjimku, z toho vyvázli," doplnila.

Motorem byl hněv

To, že nešlo o plánovanou akci, řekla při své výpovědi znalkyně z oboru psychologie. „Útok byl podmíněný hněvem," upřesnila předsedkyně senátu Eva Drahotová.

Jasné zatím není, kdo a čím útočil. Mačetu ani jinou podobnou zbraň policisté nezajistili. „Že by šli do baru se zbraněmi není patrné ani ze záběrů městské policie s výjimkou jednoho mladistvého, který měl půlmetrový obušek, jenž ale nosil stále u sebe," namítla Klára Samková. Příbuzní obviněných tvrdí, že mačety už vevnitř byly.

Další výslechy

Čtveřice útočníků čelí obvinění z pokusů o vraždy a výtržnictví s trestem od 15 do 20 let vězení nebo trestem výjimečným, dvěma mladším aktérům hrozí tresty poloviční. Pátý účastník útoku může jít za ublížení na zdraví a výtržnictví do vězení na pět až 12 let. Proces bude pokračovat výslechem dalších svědků až 14, prosince.

ČTĚTE TAKÉ: Začal soud s mačetovými útočníky. Hlídá je stráž s brokovnicemi