Mladý muž bez domova Jiří P. si během několika měsíců zadělal na vážné problémy a život za mřížemi. Na jaře si vyslechl u Okresního soudu v České Lípě svůj první rozsudek za násilí vůči svému společníkovi, 26 měsíců odnětí svobody, ale stále ještě s podmíněným odkladem výkonu trestu. Místo toho, aby dělal dobrotu, skončil zanedlouho ve vazbě s obviněním z další loupeže. Soudní senát mu jeho pobyt ve vazební věznici tento týden prodloužil, protože shledal důvodné obavy, že by obviněný utekl nebo pokračoval v trestné činnosti. Pokud soud rozhodne, že se loupeže skutečně dopustil, může počítat s dalším trestem v délce od dvou do deseti let.

„Za porušení podmínky se mu přemění tato dřívější podmínka na nepodmíněný trest. V projednávané nové věci, pokud bude odsouzen, mu hrozí 2 až 10 let. Domnívám se ale, že soud ještě do horní poloviny této trestní sazby nepůjde,“ zmínil státní zástupce Libor Šuráň.

Obviněný muž s kumpány křižoval okresní město a svou vysokou a robustní postavou i mezi nimi vzbuzoval obavy. Společně na ulici popíjeli i fetovali. Jiří P., kterému chybí rodinné zázemí, scházela i schopnost zařadit se normálním způsobem do společnosti. Proto žije na jejím okraji, v komunitě českolipských bezdomovců. Právě projednávaný zločin z konce srpna se měl podle Šuráně odehrát v rámci této komunity, v České Lípě na sídlišti Špičák u základní školy. Oba aktéři jsou zhruba stejně staří.

Vězeňská služba přivezla z vazby obviněného bezdomovce do dvora Okresního soudu v České Lípě.Vězeňská služba přivezla z vazby obviněného bezdomovce do dvora Okresního soudu v České Lípě.Zdroj: Deník/Petr Pokorný

„Vše tehdy začalo celkem nevinně žádostí o cigarety, ale jednání skončilo hádkou, napadením a násilím s tím, že si pak obviněný vzal peněženku a nějaké věci poškozeného, který se ho bál a utekl,“ naznačil státní zástupce. „Když napadnete někoho z jiného důvodu a pak mu vezmete věci, on se bojí, má strach, protože jste ho zmlátil, tak to je také loupež,“ připomněl.

Podle policistů, strážníků a právníků se zcela nepochybně ve společenství skupin lidí žijících na ulici odehrává mnohem více násilných činů než ty, které strážníci či policisté zadokumentují. Podobné střety patří k jejich běžnému způsobu života. Je spíše výjimkou, že na tento konkrétní incident a své oloupení upozornil policisty bezprostředně po napadení poškozený muž. „Spousta případů zůstane i tak skryta v této komunitě, různé strkanice o pár korun nebo o cigarety tam bezesporu proběhnou často,“ potvrdil Šuráň.

Českolipský soud rozhodl o setrvání Jiřího P. ve vazbě. „Obírají se, i když se znají. To je smutné,“ podotkl předseda senátu Pavel Kříž. Zároveň nechce dořešení kauzy protahovat a hlavní líčení proto nařídil na závěr listopadu. „Obviněný zopakoval svou verzi, jak se vše událo. Navíc chlapi na cele ho zmátli, protože mu prý říkali, že to vlastně žádná loupež není, ale krádež, že to má vlastně vyhraný,“ řekl soudce.

Okresní soud, ilustrační fotografie.
Sháněl erotické fotky a videa se školačkami. U soudu v Lípě vyvázl s podmínkou

I on potvrdil, že zápletka zločinu mezi bezdomovci byla zprvu banální. Jiří P. žádal od méně vzrostlého souputníka cigarety, který dát nechtěl. Po chvíli dotírání už údajně pachatel zaútočil pěstí. „Poškozený se bál a vytáhl boxera, ránu vrátil, což státní zástupce vyhodnotil správně jako sebeobranu. Obviněný pak v útoku pokračoval. Napadenému se pak podařilo utéct a při tom mu spadly ty osobní věci, které si Jiří P. přivlastnil,“ vylíčil Kříž. Během vyšetřování a vysvětlování prý ze strany muže zaznělo tvrzení a ujišťování, že uloupené věci patřící druhému bezdomovci chtěl vrátit. „Občanku bych mu vrátil, ta je mi k ničemu,ale sluchátka bych si nechal,“ opáčil obviněný.

Jeho obhájce, který ho zastupoval u vazebního jednání, ale nepřál si být jmenován, je názoru, že zatím není úplně jasně prokázáno, že by jeho klient opravdu byl útočníkem. „Bude to předmětem dokazování před soudem při hlavním líčení. Poškozený se prokazatelně bránil nožem, ale můj klient to popírá,“ řekl advokát s tím, že podle něj je v tomto případě hranice mezi loupeží a krádeží velmi úzká.