Soud přijal jeho prohlášení viny, kde se doznal a souhlasil s obžalobou za to, že letos 23. února v pozdních odpoledních hodinách řídil v Lindavě vůz Citroën Berlingo. Tam ho přistihla policejní hlídka. Za přečin maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání mu hrozily až dva roky vězení. Okresní soud mu vyměřil souhrnný trest odnětí svobody v trvání pěti měsíců ve věznici s ostrahou, který František B. přijal.

„Cítím se být vinen skutkem popsaným v návrhu na potrestání, už nevím, co bych více dodal,“ řekl soudu. „Jsem invalidní důchodce, ale beru pouze sociální dávky ve výši šesti tisíc korun měsíčně, jiný příjem nemám. Nejde z toho vyžít. To auto patří synovi, který je v Anglii, ale už ho neřídím, je ve stodole,“ reagoval na dotazy soudu, který mu zároveň uložil zákaz řízení všech motorových vozidel, a to až do konce roku 2026.

Okresní soud v České Lípě.
Sliboval dívce brigádu, ale zajímala ho jen její prsa. Soud dal muži podmínku

Samosoudkyně Alena Procházková připomněla, že senior znovu selhal ve zkušební době. „V dubnu jste už za stejný přečin dostal u soudu tříměsíční vězení, navýšení na pět měsíců je tedy nepatrné. Buďte rád, že jste při jízdách v posledních třech letech nikomu neublížil,“ uvedla. „A pohybujeme se v sazbě až dva roky odnětí svobody,“ zmínila.

Zrekapitulovala i jeho rejstřík trestů, kde figurovala paleta obdobných trestných činů. Už v 90. letech byl odsouzen za způsobenou dopravní nehodu s fatálními následky, tehdy jel pod vlivem alkoholu. Na několik záznamů v rejstříku trestů z minulosti už soud nepřihlížel, podmíněně propuštěn byl v roce 1997. V potaz soudkyně ovšem brala fakt, že obžalovaný se dopustil stejných přečinů, za které byl v rychlém časovém sledu od roku 2021 trestán.

Znovu odsouzený byl muž letos v dubnu. Dostal tři měsíce za to, že koncem ledna řídil „pod vlivem“ citroën, když si vyrazil s kamarádem na pivo: „Jel jsem z vesnice do vesnice, je to kousek, cesta je krátká, nemyslel jsem si, že budou kontrolovat, policisty jsem tam nikdy neviděl,“ podotkl obžalovaný.

Okresní soud v České Lípě.
Muž z Českolipska koketoval s 15letou dívkou na útěku. Znásilnil mě, tvrdí ona

Jak uvedla soudkyně, k jízdě půjčeným autem měl vždy nepodstatné důvody a cestu do krámu nebo k lékaři mohl řešit jinou dostupnou formou. „Nákup vám zařídí pečovatelská služba, cestu k lékaři můžete absolvovat sanitkou, tohle porušování zákona je zbytečné,“ řekla soudkyně Procházková. Jak vysvětlila, stanovit správnou podobu trestu bylo v tomto případě těžké, avšak jediné možné řešení byla cesta do věznice: „Zdravotní stav obžalovaného, který přesvědčivě doložil, vylučuje možnost uložení trestu obecně prospěšných prací. Vzhledem k tomu, že pobírá jen šest tisíc na sociálních dávkách, mu nelze dát peněžitý trest a nedisponuje vlastním obydlím, tudíž věc nelze vyřešit domácím vězením,“ upozornila českolipská soudkyně.

Podle žalobce Patrika Švermy starému muži přitěžovala jeho trestní minulost a fakt, že projednávaný skutek spáchal ve zkušební době pod dohledem, který mu byl uložen zdejším soudem. „Z podmínky si nevzal žádné ponaučení a je na něj nutné pohlížet jako na speciálního recidivistu,“ řekl státní zástupce a navrhoval pro něj nepodmíněný trest v rozsahu deseti až dvanácti měsíců a zákaz řízení na 28 měsíců.