Chybělo málo a obžalovaný František S. (28) byl souzen u Okresního soudu v České Lípě za zločin těžké ublížení na zdraví, nikoliv „jen“ za přečin. Koncem loňského listopadu úderem většího přenosného reproduktoru do obličeje zlomil nic netušícímu chodci, pětatřicetiletému Jakubovi J., dolní čelist. Ten předtím sice slovně reagoval na chování jeho a dalšího opilce během jízdy autobusem ze Cvikova, i na obtěžování mladého páru po vystoupení v Novém Boru, ale takovou surovost nečekal.

Následovala operace, bolesti, dlouhé a stále neskončené léčení. Soud neměl o vině obžalovaného pochybnosti, dění popsali svědci a jednoznačně ho zachytila kamera města. Za přečin ublížení na zdraví a přečin výtržnictví uložil Františkovi S. nepodmíněný, úhrnný trest jeden a půl roku ve věznici s ostrahou. Ten nejspíš litoval, že si zmařil možnost využít institutu českého práva – prohlášení viny, které na počátku líčení odmítl.

Budova Okresního soudu v České Lípě
Mladík týral svou mámu i prarodiče, ti mu dávali stále novou šanci. Dostal trest

„Jeli jsme s bratrem na diskotéku. Vypil jsem asi šest piv ten den. V autobuse jsme pouštěli nahlas muziku, lidé si stěžovali. Já jsem, ale do nikoho nekopl. Ani poškozeného jsem nechtěl udeřit. Kdyby nepřistoupil zezadu, potichu, ruce napřažené, nestalo by se to. Byla to nutná obrana, nebylo to úmyslné,“ vykládal soudu obžalovaný. Po přehrání záznamu z novoborské kamery jen pronesl: „Nevím, co bych k tomu řekl. Vůbec nechápu, co se ten den stalo a že to bylo takhle.“

Obžalovaný muž se pak v posledním slově omluvil všem, kterých se jeho chování dotklo nebo poznamenalo. Senát požádal, aby ho potrestal obecně prospěšnými pracemi, nebo ještě další podmínkou. „Hrozně mě to mrzí. Do vězení už jít nechci,“ řekl těsně před vynesením rozsudku.

Státní zástupkyně Karolína Truhlářová v závěrečném návrhu konstatovala, že bylo při hlavním líčení bez pochyb prokázáno, že skutek se stal tak, jak ho popsala obžaloba. „Kamerový záznam přesně děj ukazuje a vyvrací tvrzení obžalovaného, že se bránil. Ten jeho útok na poškozeného přišel úplně nečekaně,“ řekla státní zástupkyně a navrhla potrestat Františka S. tříletým, nepodmíněným trestem. Jak zdůraznila, obžalovaný se výtržnictví dopustil opětovně, navíc ublížení na zdraví, které způsobil, je zcela na hraně s těžkou újmou.

Odsouzený Lukáš Horák z Mimoně u Okresního soud v České Lípě.
VIDEO: Agresivního muže ničí alkohol. Za útok na náhodné chodce jde do vězení

Soud osobně vyslechl poškozeného a za souhlasu stran četl protokoly a výpovědi několika očitých svědků. Soud měl k dispozici i lékařské zprávy, které popisují zranění poškozeného. Ten po drsném a nečekaném ataku hranatým reproduktorem musel podstoupit operaci, požívat jen tekutou stravu brčkem, později kašovitá jídla. V podstatě mu zůstanou trvalé následky. „Zranění mě asi bude omezovat furt, přeťatý byl hlavní nerv u čelisti, komplikace budu mít i v budoucnu s případnou zubní náhradou,“ uvedl.

„Autobus byl plný lidí, kluci tam dělali pěkný binec. Při výstupu už byla strkanice a vzali si na mušku mladý pár. Okřikl jsem je: Jděte si po svým, nechte je bejt,“ vzpomenul poškozený.

Svědek Pavel K. uvedl v protokolu, že jel s přítelkyní večerním spojem a byli v pohodě, než začali opilí muži být hluční: „Řekli, jestli se nám to nelíbí, ať si vystoupíme. V Boru vyhrožovali, že mě zbijí, strkali do mě,“ zmínil svědek. Vypovídala i jeho přítelkyně. „Byli vulgární, venku nás obtěžovali, že si nás najdou,“ uvedla, co předcházelo nečekanému útoku na poškozeného. Právě tato žena mu přivolala záchranku.

„Dával jsem vám dříve šanci, několikrát jsem vám domlouval ať přestanete s alkoholem, protože jinak to špatně skončí,“ řekl závěrem předseda senátu Pavel Kříž. Jak podotkl, odmítnutím tzv. prohlášení viny se František S. připravil o výraznou polehčující okolnost. Podle zatím nepravomocného rozsudku bude muset také uhradit zdravotní pojišťovně téměř 43 tisíc korun a poškozenému přes 19 tisíc korun. Jak uvedl, vše splatit zvládne, byť žije z melouchů a živí ho babička s přítelkyní.

Obžalovaný i státní zástupkyně si na vyjádření k rozsudku ponechali osmidenní lhůtu.