Až několik let ve vězení hrozí Václavu R. (46) z Českolipska za to, že se měl v březnu 2020 dopustit znásilnění a navíc omezování osobní svobody nezletilé dívky, kterou u sebe v bytě nechal nocovat.

Během hlavního líčení u Okresního soudu v České Lípě vyšlo najevo, že na sociální síti, pod smyšleným jménem Vašek Pepíček, rád špásoval s děvčaty. Kontakt touto cestou navázal i s poškozenou, nezletilou svěřenkyní dětských domovů. U soudu ale tvrdil, že sexuálně laděnou konverzaci s dívkou nevedl, natož aby ji později znásilnil. Soud už má k dispozici dva ze tří znaleckých posudků, ale další projednávání kauzy brzdí nedosažitelnost svědků. Ty bude muset nejprve vypátrat policie.

Jak konstatovala státní zástupkyně Štěpánka Milerová, za nesporné považuje všechny skutečnosti, které spis uvádí. Podle něj Václav R. ve svém tehdejším obydlí v Zákupech nad ránem 23. března 2020 za účelem vlastního sexuálního uspokojení zezadu zalehl spící návštěvnici, které poskytl ubytování. „Chytil ji za prsa a otočil na záda, snažil se jí roztáhnout nohy, stahoval její kalhotky a legíny. Ona brečela a křičela a muž svého nátlaku po dvaceti minutách zanechal, uzamkl ji ale v bytě a odešel,“ zaznělo mimo jiného v obžalobě.

Obhájce se svým klientem, obžalovaným Janem K. z Doks u českolipského soudu.
Hazardní jízdou zavinil smrt dívky. Mladíka z Doks poslal soud za mříže

Václav R. nestál o využití prohlášení viny, které zrychluje trestní řízení a je pro pachatele významnou polehčující okolností. Svou vinu totiž odmítl. „Určitě se to, co je v obžalobě, nestalo. Spala v obýváku, já ve vedlejší místnosti, a že je na útěku, jsem při první návštěvě nevěděl. Nevěděl jsem o ní nic, ani kolik je jí let,“ řekl senátu Václav R. s tím, že nebyl pod vlivem návykové látky.

„Nechápu, proč mě obvinila. Nesmysl je také to, že křičela. U sousedů měli šest vlčáků a ti by reagovali na hluk,“ vysvětloval u soudu. Postupně ale přiznal, že ji během jejích útěků z dětského domova nechal u sebe přespávat celkem dvakrát. Vyzvedával ji na železniční stanici v České Lípě a tvrdil, že návštěvy vždy trvaly dva dny.

Těším se, až tě pomuchluju

Jeho osobnost kvůli probíhající kauze znalecky posuzovali sexuologové Petr Weiss a Jaroslav Zvěřina. V posudku, který Weiss českolipskému senátu zrekapituloval prostřednictvím videokonference z Obvodního soudu pro Prahu 2, jsou u obžalovaného znatelné rysy nezdrženlivosti, impulzivity a citové i sociální neadaptace. Také se prý snaží navenek působit v co nejpříznivějším světle. „S oblibou lže a před okolím chce vypadat lépe. U obžalovaného ale není zjištěna žádná duševní choroba, závislost ani sexuální deviace. Z psychiatrického hlediska nenavrhujeme ochrannou léčbu nebo detenci,“ konstatovali oba znalci.

Z čteného policejního protokolu u výpovědi poškozené zaznělo tvrzení dívky, že s obžalovaným komunikovala asi půl roku na Facebooku a na návštěvě u něj byla třikrát. „Telefony jsme si dali až později. Já jsem mu řekla, že mi je patnáct,“ sdělila policistům.

Před soudním senátem ovšem figurovala i četná další čtená facebooková konverzace, ve které obžalovaný opakuje, že se mu děvče líbí, jak se těší, až ji pomuchluje, a že si k ní lehne a tak podobně. Ona opakuje, že nemá zájem a odmítá osahávání a sexuální kontakty. „Mám svého kluka, nechci, abys mě osahával,“ psala poškozená, která se v dětství kvůli nedostatečné péči ze strany rodičů ocitla v dětském domově.

Muž kamenem rozbil okénka dvou vozů a ukradl z nich navigaci a plynovou pistoli.
Zloděj vzal z auta plynovou pistoli. Strážníci jej našli u českolipské herny

Z ústavů pak opakovaně utíkala a z úředních záznamů vyplynulo, že dokáže manipulovat ostatními, používat lež, je schopna ostatní provokovat a trpí citovou labilitou a afektivitou. Kvůli častým útěkům figurovala v policejním pátrání. Státním orgánům se také doznala k užívání drog.

Po projednávaném útoku prý z bytu odejít nemohla, nicméně pak ji měl obžalovaný odvézt autem na nádraží. „Nabízel mi pervitin a trávu, tu jsme si od něj pak vzala a zahulila,“ řekla policii.

Hlavní líčení před českolipským soudem bude pokračovat poslední červencový týden. Policie se zároveň snaží dohledat další svědky - bývalé chovance dětského domova, kteří už jsou plnoletí a žijí v různých místech republiky.