Přestala chodit k soudům, dokonce i komunikovat s obhájcem. Poškození přitom čekají na „spravedlnost“. Za křivé obvinění svého bývalého partnera, na kterého podala trestní oznámení za údajné zneužití společné dcery, hrozí Jiřině J. (52) až pětileté vězení. Nepřišla do jednací síně Okresního soudu v České Lípě ani v tomto týdnu. Podle obžaloby byla vedena úmyslem pomstít se trestním oznámením svému o devět let mladšímu bývalému partnerovi Martinu J. za to, že na ni po zhruba čtyřletém soužití a rozchodu podal trestní oznámení kvůli úvěrovému podvodu.

Českolipský soudce Pavel Kříž sdělil, že se pro další postup neobejde bez rozhodnutí krajského soudu, který ještě řeší právě zmíněný úvěrový podvod obžalované. Vzhledem k překážkám, které obžalovaná začala praktikovat, soudce nevylučuje, že využije k zajištění její účasti u hlavního líčení jiných zákonných prostředků, než je běžná obsílka. „Jde například o předvedení policií, vypátrání pobytu, případně zatčení, v krajním případě až k vzetí obžalované do vazby,“ vyjmenoval možnosti soudce, který hlavní líčení musel odročit na neurčito. „Obstrukce v tak citlivém případě nelze snášet do nekonečna,“ dodal.

K soudu se dostavil pouze poškozený, bývalý partner obžalované Martin J. se starší dcerou, kterou soud vyslechl. S obžalovanou ženou několik let žila ve společné domácnosti. Jak uvedla, po tuto dobu se mezi dospělými občas odehrály jen běžné dohady, neshody, jaké znají v každé rodině.

Obžalovaný Tudor Beschieri u Krajského soudu v Liberci.
Národnostní urážky a spor kvůli čistotě. Hádka dvou cizinců vyvrcholila vraždou

„Otec se vůči nám nikdy nedopouštěl nevhodného jednání. Je mi to strašně líto, protože vím, že táta je slušný člověk. Táta se staral, uklízel, pomáhal s péčí o malou. Neměla jsem s obžalovanou špatný vztah, tak mě to obvinění hodně překvapilo. Nevěděla jsem, jak mu pomoci, je mi to líto,“ řekla s dojetím soudu dívka. Hezký vztah otce k dětem a rodině potvrzovali vyšetřovatelům a soudu všichni svědci. Po rozchodu neviděl mladší dcerku tři roky.

„Ač dceru už mohu pár měsíců vídat, tak jsem ji neviděl. Obžalovaná se s ní nedostavila do oblastní charity Sasanka, kde je soudem určeno, že se s ní budu s asistencí moci scházet. Navíc je pro mě zdrcující tak zlé obvinění, takže to vše na mě má obrovský dopad. Jak to vyšetření, tak i to, že nemohu vidět svoji dceru,“ sdělil nyní Deníku sužovaný otec.

Je si zcela jistý, že se do tak nezáviděníhodné životní situace dostal jen proto, že podal trestní oznámení za zcizení peněz z jeho bankovního účtu. „To byl její protiútok, nic jiného v tom nevidím. Teď se zodpovědnosti vyhýbá, nevybírá si poštu, protože se nejspíš s dcerou někam přestěhovala,“ řekl Martin J.

Místo nehody. Silnice I/9, katastr. Újezd u Jestřebí
Suchý topol zabil řidiče, pádem hrozil roky. Nemůžeme za to, hájí se ŘSD

„Obžalovaná nepřebírala poštu, utekly měsíce, aniž bych dítě vůbec viděl. To je mně asi nejvíce líto, že s dcerkou nemám žádný kontakt,“ popsal muž v postavení poškozeného. Přiznal, že propadá skoro zoufalství a pocitu, že mu není pomoci. „Je to tak dlouhá doba, že ztrácím naději. Všichni mi říkají 'buďte trpělivý, musíme počkat', teď je zase odročeno na neurčito… Já to chápu, že pan soudce nemůže nic jiného dělat,“ vypověděl. „Snad tedy, ať ji raději předvedou v klepetech,“ doplnil.

Obžalovaná přišla k soudu jen jednou a vinu popřela. „Mně to vše připadá jako špatný sen,“ řekla tehdy soudu. Jejich vztah prý po čtyři roky fungoval normálně. Proč své trestní oznámení na údajné zneužití společné dcery podávala až s dlouhým odstupem, vysvětlila tím, že se bála a nechtěla, aby holčičku vyšetřovali.

„Oslovila jsem různé organizace, radila se s Googlem,“ uvedla s tím že nechápe, proč policie jejího „bývalého“ neobvinila a věc odložila. Vyšetřovatelé, kriminalisté a také následně znalci označili její obvinění jako nepravdivé. O tom je nadále přesvědčena i státní zástupkyně Barbora Bukvová Mildeová a trvá na tom, že Jiřina J. vědomě lhala o okolnostech svědčících o možném pohlavním zneužívání nezletilé dcery.

Myslivost. Ilustrační snímek.
Kdo postřelil myslivce na Českolipsku? Znalci odpověď nedali

„Jiného lživě obvinila z trestného činu v úmyslu přivodit jeho trestní stíhání, stejně tak se pokusila narušit jeho rodinné vztahy a tím se podle žalobce dopustila tří přečinů křivého obvinění,“ řekla státní zástupkyně. Ženu viní také z toho, že v září 2019 ze své mailové adresy zaslala starší dceři poškozeného Martina J. lživé a obviňující informace o zneužívání její sestry ze strany jejího otce, přestože věděla, že neexistují žádné skutečnosti, které by opravňovaly zahájení trestního stíhání Martina J. ze spáchání zločinu pohlavního zneužití. „Mail byl ošklivý, chtěla v něm taky, zda ji nemohu pomoci. Pak už jsem s ní žádný kontakt neměla,“ vybavila si teď před soudcem starší dcera poškozeného.