„Šlo o sbíhající se trestné činy, konkrétně dva zločiny. Neshledali jsme u obžalovaného žádné polehčující okolnosti, naopak vše bagatelizoval, neprojevoval žádnou sebereflexi a také jeho násilné jednání trvalo dlouhou dobu a gradovalo,“ konstatoval předseda senátu Milan Vencl. Podle něj senát neměl důvod nevěřit oběti, znalcům či svědkům. „Jeden z nich i byl přímo v domácnosti svědkem poměrně brutálního fyzického napadení ženy obžalovaným,“ podotkl Vencl.

Není bez zajímavosti, že v závěrečném návrhu požadovala státní zástupkyně pro dotyčného o dva roky kratší nepodmíněný a souhrnný trest, než nakonec padl. „Poškozená usvědčuje spolehlivě obžalovaného. Popsala a řádně vysvětlila, jak těžké příkoří pociťovala a jak se ataky, vyvolané u obžalovaného po požití alkoholických nápojů stupňovaly. Také svědci potvrdili chování obžalovaného,“ prohlásila na závěr dokazování státní zástupkyně Štěpánka Milerová.

Doplnila, že dle aktuálního výpisu rejstříku trestů má agresor celkem šest záznamů, kterému mu nyní přitížily.

Okresní soud v České Lípě
Vězení za týrání a znásilnění partnerky? Obžalovaný vinu odmítá

Podle tvrzení obžaloby, která senát akceptoval, musela přítelkyně obžalovaného v období od srpna 2017 do září 2020 snášet hrubé urážky, stálé výčitky, že špatně vaří, uklízí a kvůli jiným malichernostem, ale především časté bití, fackování, škrcení a kopance. I vynucovaný sex. Soužití vloni vyvrcholilo tím, že si mladá žena pokusila vzít život a skončila v nemocnici.

Sex si měl vynucovat

„Na počátku byl vztah krásný, přišlo mi, že se mi splnil sen. Pak ale začal pít alkohol. Opil se tak, že nemohl stát a alkohol kombinoval s drogou. Jeho útoky pak byly čím dál tím častější. Zkoušel na mě bez důvodu různé chvaty. Násilí bylo každý den. Měla jsem modřiny okolo očí, obvykle natržené rty, kopal do mě,“ řekla poškozená soudu. „Vynucoval si sex, musela jsem být povolná každý den." Incidenty podle ní byly především v době, kdy děti nebyly doma. Ona ho prý nikdy neudeřila. S utrpením se málokdy svěřovala, na policii se neobrátila vůbec. „Když byl střízlivý, tak byl hodný,“ řekla během procesu poškozená soudu.

Soudní znalkyně Jitka Skramuská u ženy nezjistila žádné psychopatologické změny – ani poruchu intelektu, ani sklony ke zkreslování skutečnosti. „Přes emoční labilitu je schopna si věci zapamatovat. Nepředváděla se, neprojevila známky pomstychtivosti,“ upozornila znalkyně.

Zahrádky (CL), Valdštejnská alej, kostelík sv. Barbory s hřbitovem, socha sv. Starosty, I/9, I/15, záměr obchvatu. Stavba kruhové křižovatky v obci na I/9 a I/15.
Přetnout vzácnou alej mostem? Nemožné! Vesnici Zahrádky dělí pohled na obchvat

Soud poškozené v rozsudku přiznal téměř 246 tisíc korun jako nemajetkovou újmu. Vyhověl tak žádosti jejího právního zástupce Václava Stehlíka, který tuto minimální částku zopakoval ve svém závěrečném návrhu. „Jedná se o minimální standard za útrapy, které klientka musela při soužití zažívat,“ uvedl Stehlík a poznamenal, že i posuzovaný zločin znásilnění se stal. „Byl zcela prokázán. Tvrzení, že by žena v těžkém stavu, po propuštění z jednotky intenzivní péče, měla mít chuť na sex, je absurdní,“ soudil advokát. Všeobecná zdravotní pojišťovna se nakonec s žádným nárokem nepřipojila.

Vinu odmítá

Obžalovaný muž, který údajně léta holdoval sportu, trénoval kickbox a kung-fu, se do poslední chvíle hájil s tím, že se ničeho takového nedopustil a obviněním se mu bývalá přítelkyně mstí. „Mám děti, mám normální vztah. Poškozené jsem zachránil život, za to mě nařkla, obvinila. Nevím, co mám na to říci, nechápu to,“ pronesl už poněkud rezignovaně muž, který od začátku procesu svou vinu vehementně odmítal. Vyzdvihoval svou pracovitost, přednosti, péči o rodinu a obětavost. „Vytvořil jsem jí domov, rekonstruoval jsem byt, ale chtěla mě využít. Nikdy jsem ji fyzicky nenapadl tak, aby musela jít do nemocnice,“ řekl už dříve soudu. Připustil jen, že milenecký vztah byl intenzivní a občas se hádali. „Po její operaci kýly jsem ji pěstí neudeřil. A pohlavní styk jsem si nevynucoval,“ odmítl stejně jako konzumaci drog.

Obhájce obžalovaného Petr Kučera žádal soud, aby jeho klienta zprostil obžaloby v celém rozsahu, protože je přesvědčen o jeho nevině. Poškozenou ženu označil za nevěrohodnou.

Obžalovaný si po vynesení rozsudku ponechal lhůtu k případnému odvolání, rozsudek tak zatím není pravomocný.