Ke krvavému incidentu došlo loni na konci listopadu v ubytovně pro nelegální cizince v Nových Zákupech na Českolipsku. Obžalovaný 52letý Tudor Beschieri podle státního zástupce v reakci na vyhrocenou situaci v prudkém afektu bodl 24letého muže v okamžiku, kdy nebyl ozbrojen. 

Situaci údajně předcházely verbální a fyzické útoky ze strany oběti. „Nejednalo se o ohnání nožem, které by mělo poškozeného zastrašit a odradit od dalšího postupu. Byl to cílený útok na snadno zasažitelné a pro život důležité orgány. Obžalovaný nejednal v mezích nutné obrany,“ řekl státní zástupce Martin Tvrdík. 

Mladší muž Leonid kvůli probodnutí levé plíce a srdečnice zemřel do několika minut na místě. Roli v hádce sehrál i alkohol. Zabitý Leonid měl v sobě podle výsledků pitvy 2,75 promile alkoholu. Pod vlivem alkoholu byl i obžalovaný, který se v minulosti léčil z těžkého alkoholismu a test prokázal i přítomnost pervitinu v krvi. „Obžalovaný je vinen z vraždy a odsuzuje se k deseti letům odnětí svobody,“ sdělil rozsudek soudce Richard Skýba s tím, že se nejednalo o sebeobranu. Beschieri na sobě neměl žádné stopy zranění či škrábnutí od nože. Obžalovaný, kterému hrozilo až osmnáct let vězení, se proti rozsudku odvolal. 

Beschieri hned při prvním líčení učinil doznání a vyjádřil lítost nad usmrcením spolubydlícího. Podle obhajoby kvůli svému věku, introvertní povaze a krátkému pobytu na ubytovně nezapadal mezi její další obyvatele. „Citlivé téma představovala i národnostní otázka, obviněný byl jediný Moldavan. Je možné, že se stal obětí určité šikany ze strany poškozeného, který jej urážel i kvůli udržování pořádku a čistoty,“ podotkl obhájce Jakub Beránek. V minulosti se údajně pohádali kvůli národnostní problematice odkazující na válku v Podněstří, během které se na počátku 90. let 20. století odtrhlo Podněstří od Moldavské republiky. „Tudor označil Leonida za separatistu, ten o něm zase pronesl, že je rodilým Moldavanem. Mysleli to jako urážku,“ uvedl svědek Pavel Dimitrij. 

Obhájce zároveň zpochybnil svědectví jediného přímého svědka události Valerije Tomova, který je nyní vyhoštěn a nepodařilo se žádným způsobem zajistit jeho přítomnost u soudu. V přípravném řízení učinil dvě výpovědi a v podstatných otázkách se podle něj liší. „Obžalovaný jednal v nutné obraně a není podstatné, že byl pod vlivem. Ocitl se v situaci, kdy by měl strach o svůj život i ve střízlivém stavu,“ dodal Beránek. 

Večerní hádce poslední listopadovou sobotu předcházela odpolední brigáda, při níž účastníci popíjeli pivo i tvrdý alkohol. V tom dělníci pokračovali i po večerním příjezdu na ubytovnu. Následně mělo dojít k vyhrocení situace. „Seděli jsme u stolu a Leonid mě začal urážet. Vadilo mu, že jsem moldavské národnosti, on sám byl Rus. Převrhl stůl, zalehl mě a v ruce držel nůž. Máchal jím a vyhrožoval mi, že mě podřízne,“ vypověděl Beschieri. Ten přicestoval do České republiky loni v létě, aby si vydělal peníze. Jak sám přiznal, neměl v tu dobu žádnou práci zajištěnou a působil jako pomocný dělník na pile. Na ubytovně bydlel s mladšími dělníky.