Výčet zranění, která si před dvěma lety odnesl z českolipské restaurace Hongkong manželský, tehdy ještě partnerský pár, by zabral celý článek. Čtveřice mužů, která měla manžele napadnout, včera poprvé stanula před krajským soudem v Liberci.

Vzhledem k tomu, že útok byl nezvykle brutální, žena dokonce skončila s horšími zraněními než její muž, jsou Elemír Dirda, jeho bratr Peter, syn David a zeť Peter Kaleja obžalováni z těžkého ublížení na zdraví, za což jim hrozí až 12 let ve vězení.

BAREM LÍTALY ŽIDLE A PŮLLITRY

K nešťastné události došlo v únoru 2014. Jak vyplývá ze spisu, obžalovaní muži měli celý den popíjet. „Vypili jsme několik flašek slivovice," potvrdili všichni. Což jim zřejmě nestačilo, protože se před půlnocí rozhodli navštívit bar Hongkong. Tady se setkali s Dášou P. Po slovní rozepři měly začít lítat restaurací půllitry i barové židle. Čtveřice se podle státního zástupce měla vrhnout na manžela Dáši P., jejich kamaráda a pak i na ni samotnou. Napadené ženě způsobili nesčetná poranění. Podle spisu ji kopali do hlavy a do obličeje.

„Moc si toho nepamatuju. Byl jsem ožralý," vysvětlil soudkyni Evě Drahotové jeden z obžalovaných. Ani výpovědi jeho souputníků toho příliš neodhalily, nikdo si nic nepamatoval, neudělal.

BITKU UKONČILA AŽ POLICIE

První den hlavního líčení, v pondělí 8. listopadu, vypovídal před krajským soudem pouze napadený manžel. Ten vylíčil svou verzi události. Podle něj šla jeho manželka z vedlejšího baru pro colu. Když se vrátil, stěžovala si, že ji nějací muži vulgárně slovně napadli a že jí dělali sexuální návrhy.

„Šel jsem tam s tím, že si s nimi promluvím, nechtěl jsem se prát. Hodil ale po mně pivo," sdělil před soudem. Pak se měl jeden z obžalovaných na Miroslava P. vrhnout, ten mu ale dal ránu pěstí. Ostatní přispěchali svému druhovi na pomoc. „Byla to hrozná mela," okomentoval Jan N., který do restaurace přišel s manžely P. Nerovnou bitku ukončil až příjezd policie, která všechny zúčastněné převezla nejprve na ošetření do nemocnice. V té si pak všichni napadení několik dní poleželi.

ROZRUŠENÁ SVĚDKYNĚ

Emotivní výpovědí Dagmar P. pokračovalo líčení následující den. Žena, která měla po surových kopancích do hlavy zlomené téměř všechny kosti v obličeji, dokonce odmítla předstoupit před obžalované a soudkyně Eva Drahotová její žádosti vyhověla. Výslech svědkyně tak probíhal netradičně z vedlejší místnosti. Přesto musela soudkyně rozrušenou ženu uklidňovat.

Svědkyně vypověděla svoji verzi událostí, podle kterých jí měl jeden z obžalovaných, Peter Dirda, dělat oplzlé návrhy. „Manžel mu chtěl jen říct, že takto se s jeho ženou nikdo bavit nebude," vypověděla. Podle ní, ale další z útočníků po nich hodil půllitr a došlo k brutální rvačce, při které byli oba manželé brutálně zkopáni. „Myslím, že nás chtěli zabít. Na těle jsem neměla jedinou modřinu, všechny kopance šly na hlavu," pokračovala svědkyně. Podle ní byl hlavním agresorem Peter Dirda. „V nemocnici jsem byla týden. Nejhorší byly zlomeniny lícní kosti," dodala napadená žena, která následky útoků pociťuje dodnes.

NÁSLEDKY

„Mám vychýlený nos a mám problémy se spodní protézou," vysvětlila. Žena utrpěla také psychickou újmu a kvůli incidentu přišla o práci. Jako kompenzaci proto požaduje půl milionů odškodné. Její manžel se odškodnění vzdal. Stačilo mu, že se mu dva z útočníků přišli omluvit.

Všichni obžalovaní muži už byli dříve trestáni, ve vězení je momentálně i poškození Miroslav P. a Jan N.

Čtveřici aktuálně souzených agresorů hrozí až dvanáct let vězení.