Soud s dvojnásobným vrahem se chýlí ke závěru. Výpověďmi svědků v úterý skončilo dokazování a na příštím líčení zazní závěrečné řeči a rozsudek. 23letý František Havel je obžalovaný, že loni v listopadu zabil několika ranami nožem matku dvou dětí a o dva týdny později ubil cihlou muže. Tragédie se odehrála mezi bezdomovci v České Lípě. Mladému muži hrozí 15–20 let nebo až výjimečný trest. K soudnímu řízení se připojila i rodina zavražděné ženy, která žádá pro její děti půl milionů korun za nemajetkovou újmu.

Před soudním senátem v úterý vypovídalo pět svědků z českolipské bezdomovecké komunity, které do Liberce museli dopravit policisté. „Ve sklepě se mi svěřil, že udělal něco špatného, že zavraždil tu slečnu. Říkal, že ji zahrabal někde v díře. Ale my jsme mu nevěřili,“ sdělil jeden z nich. „Viděl jsem taky, že má ruce od krve,“ dodal. Jeho slova podpořily i další svědecké výpovědi. Před soudem stanul také přítel zavražděné ženy, který dokonce přinesl i plyšovou hračku své zesnulé partnerky, aby ji ukázal obžalovanému. „Přišla do stanu opilá, tak jsme se pohádali a já jsem odešel. Když jsem se vrátil, byla už pryč. Myslel jsem, že odešla, ale pak jsem ji začal hledat,“ dodal dále svědek, který se zavražděnou ženou žil sedm let.

Vypovídat měli ještě další dva svědci. Ty se však policii předvést nepodařilo. Jeden z nich je momentálně v nemocnici, u druhého policisté nezjistili, kde se nachází. Soudkyně přesto dokazování ukončila a vzhledem k závažnosti obžaloby a případnému vysokému trestu jednání odročila na 13. listopadu. Rozhodla také, že obžalovaný zůstane ve vazbě. „Hrozí, že by svůj čin opakoval nebo utekl,“ vysvětlila soudkyně Eva Drahotová.

K první vraždě došlo v noci ze 17. na 18. listopadu loňského roku. Vrah probodl 39leté ženě nožem srdce a plíce a ta zemřela na šok z vysoké krevní ztráty. Podle spisu neměl obžalovaný k činu žádný zjevný motiv. „Seděl jsem ve stanu a poslouchal rádio, ona pak přišla a vyhodila mě. Odešel jsem a pak se vrátil. Řekl jsem jí, ať vyleze, a když vylezla, bodl jsem ji do zad,“ vysvětlil už dříve. Přiznal, že byl zrovna pod vlivem alkoholu. Mrtvou ženu pak odtáhl do lesa, kde ji chtěl podle svých slov ukřižovat.

Dalšího zločinu se měl dopustit za dva týdny. I tentokrát sehrál velkou roli alkohol a agresivita. Původně chtěl údajně napadnout jiného muže, ale pak si „vybil“ vztek na zavražděném muži, kterého několikrát udeřil cihlou do hlavy. 52letý bezdomovec byl přitom podle výpovědi jeho známých nekonfliktní a trpěl zdravotními problémy. S agresivitou měl Havel problémy už od dětství, kdy se léčil na psychiatrii. Na ulici je od svých patnácti let.