„Tlustá prasnice, hajzl, dement." To je ukázka několika slov, která mimo jiné ve čtvrtek zazněla u Okresního soudu v České Lípě. Ten začal projednávat údajnou pomluvu Karla Šiktance, zakladatele facebookového profilu „neoficiální městské policie". Žalobu na Šikatnce totiž podal strážník skutečné českolipské městské policie Jiří Pachovský.

Ten se snaží u soudu prokázat, že Šiktancova údajná pomluva ho poškodila natolik, že začal mít zdravotní problémy s dýcháním a nespavostí, přestali ho na ulici zdravit známí, přestal s rodinou vycházet za zábavou, přišel o svou roky budovanou pověst, nedostal čtvrtletní prémii deset tisíc korun a že málem, údajně kvůli nátlaku starostky města, přišel o zaměstnání.

Po lesbické aférce se strážnicí, která pronásledovala manžela své nové partnerky, jsou tak i když zřejmě nechtěně znovu na pranýři osobní vztahy uvnitř městské policie. U soudu ve čtvrtek vypovídal šéf strážníků Lubomír Mery, po něm hned celá plejáda zaměstnanců a dokonce i jejich rodinní příslušníci.

Všechna dokazování, která nyní soudkyně Lucie Homolková provádí, se točí kolem jediného dne a jediného místa. Druhého dubna 2013 po druhé hodině odpoledne projížděl Karel Šiktanc Erbenovou ulicí v České Lípě kolem budovy místní městské policie, před kterou zrovna pokuřovala manželská dvojice strážníků: Jiří Pachovský a jeho žena Lenka.

U soudu ve čtvrtek vypovídal šéf strážníků Lubomír Mery, po něm hned celá plejáda zaměstnanců a dokonce i jejich rodinní příslušníci. Podle Šiktance na něj během průjezdu Pachovský pokřikoval a Pachovská ukazovala nemravná gesta. Šiktanc o tom ještě ten samý den na facebook napsal: „…začala z jejich strany vůči nám snůška hulvátských a sprostých pokřiků plných výhrůžek z doby kamenné, doprovázených gesty typu hrození pěstí a tzv. fakáče…"

Křivé svědectví

Právě tento popis děje se dotkl třiačtyřicetiletého strážníka Pachovského. U soudu to včera popřel a nastínil vlastní verzi, podle níž jeho manželka pouze přátelsky zamávala Šiktancovu synovi Michalovi, který měl údajně projíždět jiným autem těsně před Šiktancem starším. „Na něj (Šiktance staršího pozn.red.) jsme vůbec nereagovali. Z videozáznamu je to dobře vidět. Když se na to podíváte, zjistíte, že je to nemožné," tvrdil Pachovský. Jeho výpověď dosvědčuje i Šiktancův syn, který se svým otcem neudržuje žádné vztahy.

Naopak Šiktanc starší tvrdí, že jeho syn v té době seděl v restauraci Bonver, kde ho chvíli před tím docela určitě viděl. Z uvedeného je tedy zřejmé, že jeden z dvojice otec a syn Šiktancovi se dopouští křivé výpovědi. Horší variantou je, že soudu lže mladý Šiktanc. To by totiž znamenalo, že křivě svědčí i hned několik městských policistů.

Rozsoudit to může videozáznam, který se včera u soudu také promítal. V této podobě se z něj ale dalo jen „tušit", co se asi stalo. Soudkyně Lucie Homolková proto rozhodla: „Nechám vypracovat znalecký posudek, který by měl na základě zvětšeného a přiblíženého záběru rozklíčovat, jak paní Pachovská zdraví a jestli pan Pachovský něco pokřikuje," objasnila soudkyně.

Homolková už v listopadu bez soudního jednání odsoudila Karla Šiktance k trestu odnětí svobody na dobu 6 měsíců s podmínečným odkladem na 12 měsíců. Ten se proti verdiktu odvolal a proto nyní probíhá dokazování. Další jednání je kvůli posudku nařízené na červen.