Obžalovaný Štrynek nepopíral kradení, ale jen to, že by se v obchodě strkal s obsluhou. Přestože tato okolnost na kvalifikaci konkrétního přečinu krádeže nic neměnila. Soud tak jeho prohlášení viny nemohl přijmout a případ projednal běžným způsobem. Obžalovanému Štrynkovi místo 6 měsíců vyměřil 12 měsíců ve věznici s ostrahou. A to i když státní zástupkyně navrhla nepodmíněný trest „jen“ v délce osmi měsíců.

„Tvrzení obžalovaného, že nepřišel s obsluhou prodejny fyzicky do kontaktu, byla vyvrácena slyšeným svědkem i videozáznamem. Z něj je vidět, že jednal násilně. Polehčuje mu jen částečné doznání,“ prohlásila státní zástupkyně Kateřina Štěpánková. Za opakovanou majetkovou trestnou činnost byl Štrynek ohrožen vězením od 6 měsíců do tří let.

Jeho advokát Pavel Kolínský na soudce apeloval tím, že se jeho klient nepřiznal jen částečně, ale úplně a měl by být potrestán tou nejnižší možnou sazbou. „I svědek z prodejny zde popřel, že by ho obžalovaný udeřil, ale jen odstrčil,“ zdůraznil obhájce.

Naopak sám Štrynek si v okamžiku pro své závěrečné vyjádření před vynesením rozsudku opět nebral servítky a zachoval si neomalený styl: „Vosum měsíců za čokolády?!? To je abnormální!“ řekl s poznámkou, že i jemu udělené dřívější tresty byly nespravedlivé: „Předchozí tresty jsem si odseděl. Nechápu, proč je mi stále vyčítána minulost,“ zlobil se obžalovaný.

Milovník sladkostí

Podle rozsudku si Vlastimil Štrynek přisvojil dvě velké čokolády Milka, celkem za 219 korun, letos koncem března. V Mimoni, v supermarketu Tesco, kde s nimi bez zaplacení hodlal opustit obchod. Přitom odstrčil vedoucího směny Jana K., aby mohl utéct ven. Ve středu byl Jan K. vyslechnut jako svědek. „Pokoušel jsem se ho za pokladnou zadržet, on mě odstrčil. Pronásledovat jsem se ho nepokoušel, byl agresivní, nechtěl jsem ho pokoušet,“ vypověděl u soudu mladý vedoucí.

O měsíc později v mimoňském Penny Marketu vzal Štrynek tři tyčinky Margot, ke kterým si přibral ještě akuvrtačku za 890 korun.

V obchodech byl s kradeným zbožím přistižen jen rok a půl po tom, co si odpykal roční vězení za jiné krádeže. „Jelikož byl obviněný za krádeže opakovaně v posledních třech letech potrestán, musí jít před soud znovu, i kdyby si přisvojil věc za pouhou jednu korunu,“ řekl samosoudce Milan Vencl. Podle něj byla vina prokázána a naprosto nepochybná. „Ještě u pokladny a za ní měl obžalovaný možnost vyhnout se trestnímu stíhání, zachoval se naopak agresivně,“ konstatoval Vencl. Jak poznamenal, Vlastimil Štyrnek byl mnohokrát soudně trestán a je speciálním recidivistou.

Jak u soudu znovu zaznělo, v evidenci přestupků má aktuálně osm záznamů, poslední z července letošního roku a v jeho rejstříku trestů stále figuruje 13 záznamů, včetně několika nepodmíněných trestů odnětí svobody, většinou za majetkovou trestnou činnost. „Na svobodě je aktuálně omezen kvůli jinému trestnímu řízení, ve vazbě tak zůstává,“ dodal Vencl.