Obžalovaný 31letý Enkhbat N. donutil násilím k pohlavnímu styku Tuvshinturu B. (1991). Přivolaní policisté ho objevili zalezlého ve křoví u ubytovny. Stěžejním důkazem pro soud byla audionahrávka na mobilním telefonu, který na obžalovaného nachystala v pokoji ubytovny jeho nedůvěřivá manželka, když musela odejít na noční směnu do továrny.

Přestože za znásilnění hrozí až několikaleté vězení, Mongol byl odsouzen k vyhoštění z republiky na dva roky. „Zločinu se dopustil. Poškozená i obžalovaný sice byli pod vlivem alkoholu, z nahrávky je ale jasné, že přes nesouhlas i fyzický odpor na ní vykonal soulož,“ uvedla předsedkyně senátu Lucie Homolková. Jak zdůraznila, žena mnohokrát opakovala, aby obžalovaný svého jednání zanechal, brečela a byla až hysterická. „Pak žádala, aby okamžitě odemkl dveře, a kontaktovala policii,“ řekla předsedkyně senátu.

Z důkazů nebylo zřejmé, že by muž svou oběť držel za krk tak, až by ztrácela vědomí, jak stálo v obžalobě. Uložený trest, proti kterému se Enkhbat N. na místě odvolal, pro něj bude mít podle soudkyně i bez výkonu trestu v Česku vážné následky.

Advokát obžalovaného Kamil Štěpánek poukázal na fakt, že jeho klient vypovídal od počátku shodně a potvrdil pravdivost zvukového záznamu. „Svědci popisují, že si oba nejdříve povídali, pili a muž se násilím pohlavního styku nedomáhal,“ řekl Štěpánek, který navrhl, aby senát cizince zprostil obžaloby. „Následek je pro klienta neadekvátní,“ tvrdil obhájce.

Státní zástupce Libor Šuráň, který navrhoval trest vyhoštění na tři až pět let, sdělil, že odvolání proti rozsudku podávat nebude. „Po zvážení se mi i kratší trest vyhoštění jeví jako dostatečný. Kromě toho, že obžalovaný nuceně opustí ČR a bude vykonávat trest vyhoštění, nebude se moci do ČR za obdobných podmínek vrátit a nebude mu uděleno dlouhodobé vízum ještě tři léta po vykonání trestu vyhoštění,“ objasnil Šuráň.

Podle obžaloby se násilí odehrálo na ubytovně bývalého hotelu Kahan na sídlišti Lada, kde pachatel zavedl ženu do svého pokoje, kde ji povalil na záda na postel a přes její nesouhlas jí stáhl kalhoty, chytil ji za ústa a říkal jí, aby nekřičela. Přes nesouhlas a fyzický odpor na ní vykonal soulož. Oběť neustále plakala a žádala obžalovaného, aby přestal. Obžalovaný ani poškozená, stejně jako mnozí ze svědků, neovládali český jazyk, proto soud zajistil překlady písemností a tlumočení. Pokud jde o průběh skutku, vycházela obžaloba z výpovědi poškozené ženy a zajištěné audionahrávky. V průběhu činu poškozená opakovaně hlasitě křičí a říká: „Nech mě, já nechci.“ Enkhbat N. ji nabádá: „Neřvi, jestli budeš ticho, tak ti nic neudělám.“

Manželka obžalovaného Basanjargal S. pořídila záznam tajně, protože manžela podezřívala, že si našel nějakou ženu. Během výpovědi u soudu, ale k partnerovi sdělila, že není surový, a tak nevěří, že by někoho znásilnil. Tvrdila, že i když žena křičela, tak si myslí, že to pouze hrála. „Manželka obžalovaného byla rozzlobená, řekla, že její manžel někoho znásilnil a policajti ho odvezli. Pustila mi na svém telefonu nahrávku,“ tvrdil jeden ze svědků Batjargal B. Poškozená Tuvshintur B. nárok na náhradu škody nebo nemajetkové újmy neuplatnila.

Po činu byl muž obviněn a až do 27. června 2019 byl ve vazbě a současně mu byl uložen zákaz vycestovat z území České republiky. Obžalovaný neměl zatím v České republice žádný záznam v rejstříku trestů a ani proti němu nebylo v ČR v současné sobě jiné trestní řízení.