V policejní cele skončili po čtvrteční oslavě dva mladíci ze sousední německé Žitavy. Slavili „Den otců" a zadovádět si přišli také do obce Krompach na Českolipsku. Za výtržnictví a nevhodná gesta jim hrozí až tříleté vězení.

Den otců, který je v Německu nejen státním svátkem, ale také velmi populárním dnem u mužské populace, letos připadl na čtvrtek. V tento den navštěvuje české příhraničí více německých turistů než obvykle, především jde jen o početné skupinky mužů. Němečtí i čeští policisté s nimi nemají nejlepší zkušenosti, protože pod vlivem alkoholu často tropí nejrůznější výtržnosti. Proto již čtvrtým rokem spolupracují čeští a němečtí policisté při dohledu nad veřejným pořádkem na obou stranách hranic právě v tento den a slouží také ve smíšených česko-německých hlídkách.

Pět přestupků

„Bez incidentů na české straně se bohužel neobešel ani letošní rok," říká Ivana Baláková, mluvčí českolipské policie. Kromě toho, že policisté řešili pět přestupků v blokovém řízení a bezpočet dalších domluvou, byli nuceni zasáhnout i rázněji, a to proti dvěma mladíkům ve věku 24 a 25 let. Oba mají trvalé bydliště v saské Žitavě a ve společnosti dalších mužů prošli Krompachem.

Místní obyvatelé na ně prostřednictvím linky 158 upozornili poté, co jeden z nich v parčíku vedle kostela pro své vlastní pobavení zlomil kmen sakury.

Ještě větší pohoršení místních ale nastalo ve chvíli, kdy tento vandal a jeho kamarád měli opakovaně provolávat nacistický pozdrav „SIEG HEIL". „V té době nás zkontaktovali další místní obyvatelé, kteří pomohli skupinu mužů vypátrat. Poté označili ty, kteří hajlovali, jeden z nich měl na svědomí také zlomený stromek," doplňuje Baláková.

To, že byli mladí muži v ráži, potvrzovalo i jejich uvolněné chování. „Policisté pětadvacetiletého mladíka z Žitavy museli vyzvat k tomu, aby se oblékl, protože měl na veřejném prostranství stažené trenky ke kotníkům a nechtěným svědkům se předváděl ze předu i zezadu," popisuje situaci policejní mluvčí.

Policisté oba opilé mladíky na místě zadrželi a umístili je do policejní cely. Vzhledem k jejich opilosti museli počkat, až vystřízliví.

Včera dopoledne si oba převzali záznam o zahájení úkonů zkráceného přípravného řízení pro přečin výtržnictví a také pro přečin projevu sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka, za které jim soud může uložit až tříletý trest odnětí svobody.

Zadržení cizinci předstoupí ve zkráceném přípravném řízení před soudce nejpozději zítra odpoledne.

Den otců, známý i jako Den páně, slaví Němci vždy 40. den po Velikonocích a je už tradicí, že v tento den muži napříč všemi generacemi vyrážejí na vandr, jehož cílem je návštěva hospod a barů. Alkohol popíjejí i po cestě a dopravují ho s sebou nejen v nejrůznějších zavazadlech, ale třeba i na dvoukoláku. Samotní Sasové na toto téma žertují a publikují kreslené vtipy nebo humorné fotografie. Výtržnictví, které ve čtvrtek předvedli v České republice, však k oslavám rozhodně patřit nemá.