Místo toho, aby se brzy vrátil na svobodu, za mřížemi kvůli otevřenému balíčku s pralinkami bude muset zůstat vězeň Michal T. o dva roky déle. Českolipský soud ho ve čtvrtek odsoudil za krádež a porušení tajemství dopravovaných zpráv. Soud akceptoval tvrzení obžaloby, že právě tento 29letý odsouzený loni 29. prosince na směně v třídírně České pošty ve Věznici Stráž pod Ralskem otevřel jednu ze zásilek z Belgie a vzal si cukrovinky v hodnotě kolem 20 eur.

Obžalovaný se ke krádeži a narušení poštovní zásilky nepřiznal. „Navrhujeme zprostit obžalovaného obžaloby pro nedostatek důkazů,“ prohlásil na závěr dokazování obhájce Petr Novák.

Odložené hlavní líčení se 17. června konalo proto, aby mohl být právě na žádost obhajoby vyslechnut třetí z vězňů, kteří v uvedený den byli na společném pracovišti. Jeho výpověď ovšem více světla do případu nevnesla. Vymlouval se, že si to nepamatuje, na místě zrovna nebyl a zásilku vůbec neviděl. Soud přistoupil dokonce ke konfrontaci obžalovaného se spoluvězněm Michalem Š., který už svědčil při prvním hlavním líčení. 

Svědkovi do očí řekl, že balíček dostal právě od něj a už byl evidentně prázdný. A chtěl, aby ho odeslal dál, i kdyby obsah chyběl. Nato mu Michal Š. zopakoval: „Já jsem ti dal zásilku celou, která byla nepoškozená s tím, abys jí dal do pytle,“ řekl svědek. Obžalovaný neuměl soudu vysvětlit, proč podezřelou zásilku z Belgie okamžitě neodnesl mistrovi tak, jak mají odsouzení v třídírně nakázané. „Já jsem nechtěl být za práskače,“ hájil se Michal T.

Už dříve potvrdil, že byl poučen, jak nakládat s poštou v podobných případech, když by byla poškozena, ale s obžalobou nadále nesouhlasil a tvrdil, že evidentně prázdný balíček mu podal jeho spolupracovník. Prý ani netušil, co v něm je. Ovšem proti předpisu balíček s poškozeným obalem odložil stranou a dlouho otálel s jeho ohlášením. Vyčkávání mu podle státního zástupce trvalo tři hodiny. Vězni u soudu přitížilo, že už byl vícekrát trestaný i fakt, že se trestných činů dopustil ve výkonu trestu. Polehčující okolností byla jen nízká hodnota balíčku.

Michal T. byl totiž před několika lety odsouzen za majetkovou trestnou činnost a během výkonu trestu byl uvnitř věznice přistižen s drogou, za což dostal další nepodmíněný trest. „Vysvětloval, že našel psaníčka s trávou pod rohožkou. I tehdy se nedoznal. Za jeho problémy mohli všichni ostatní,“ podotkl soudce Pavel Kříž.

Podle státního zástupce Libora Šuráně je celý provoz třídírny ve věznici soustavně sledován kamerami. „Obžalovaný úmyslně porušil poštovní tajemství a přisvojil si cizí věc. Jeho jednání je zachyceno na videozáznamech,“ prohlásil státní zástupce, který pro obžalovaného navrhoval tříletý trest.