Případ, který řeší okresní soud v Litoměřicích, se několik let protahuje kvůli neustálým omluvenkám obžalovaných.

Kvůli vytunelování Velimexu a také litoměřické společnosti Melbro jsou stíháni bývalý správce konkurzní podstaty Josef Vavřička a manažer X. Y.

Naposledy musel soud projednání celého případu odročit v závěru minulého týdne. A to kvůli omluvě Vavřičky, jenž se kvůli zdraví do soudní budovy nemohl už poněkolikáté dostavit.

Že má Vavřička opravdu zdravotní potíže, o tom soud ujistil jak lékař obžalovaného, tak soudní znalec. „Ze zdravotních důvodů se hlavního líčení nemůže zúčastnit. Má potíže s vysokým tlakem a jeho kolísáním, vážná nedoslýchavost způsobuje problémy v komunikaci, trpí vážnými poruchami rovnováhy," napsal soudu znalec.

Zajímavostí je, že na litoměřickém soudu dostal případ na starosti Vlastimil Nedvěd, někdejší soudce okresního soudu v České Lípě.

Soud by mohl teoreticky pokračovat bez neustálého „omluvenkáře" Vavřičky, problém je ale v tom, že by s tím Vavřička musel písemně souhlasit, k čemuž jej nelze nutit, a soud tak na něj nemá žádné páky.

Kvůli průtahům ze strany obžalovaných se jednání táhne už od roku 2010, od té doby se ale obžalovaní stihli pouze vyjádřit k tomu, čeho se podle státního zástupce dopustili. Vavřička jako správce konkurzní podstaty a X. Y. jako manažer řídili po roce 2000 dvě firmy v konkurzu.

Ze společnosti Melbro Litoměřice podle obžaloby různými způsoby odčerpali celkem 35 milionů korun, z Austaru Velimex Česká Lípa prý necelých 5 milionů korun. Za porušování povinnosti při správě cizího majetku hrozí oběma až 8 let vězení.

Do textu článku bylo dodatečně zasaženo 8. ledna 2020.