Složitý rozchod si prožila většina z nás. Několik esemesek, emailů, ale vše musí mít hranice. Ovšem jsou případy, kdy se z této, nebo jiné nevyžádané komunikace stane pronásledování, které dříve či později přestává být únosné. Policisté to nazývají slovem stalking a již rok je takové chování trestné. „Stalking se dá z angličtiny přeložit jako honba, lov či sledování,“ vysvětluje policejní expertka Lucie Polanská.

A opravdu, při stalkingu agresor, jsou to v drtivé většině muži, doslova pronásleduje svou oběť. „Začíná to zprávami, posíláním emailů, postupně ale agresor přitvrzuje, zprávy jsou výhružné. Poté může svou oběť začít pronásledovat, čekat u její práce a podobně. Může dojít i na výhrůžky násilím a zabitím,“ pokračuje Polanská.

Desítky případů stalkingu už se objevily i v Libereckém kraji. Například v Jablonci nad Nisou. „Z trestného činu stalkingu je podezřelý padesátiletý muž z Mostu, který v září posílal čtyřiadvacetileté ženě z Jablonce emaily s erotickým podtextem. Kromě toho se ji snažil kontaktovat i telefonicky,“ uvedla mluvčí jablonecké policie Ludmila Knopová.

Pachatelům hrozí většinou až rok vězení, trestní sazba ale může vystoupat i na tři roky. „To je v závažnějších případech, například, když je obětí těhotná žena, nebo když pachatel vyhrožuje se zbraní v ruce,“ upřesnila Knopová.

Stalking je především obrovským náporem na oběť. „Stav oběti a její psychické následky se zhoršují s hrozbou fyzického násilí nebo přímé agrese ze strany pachatele. Často je donucena k změně pracoviště, bydliště a musí měnit své životní návyky. Jednání pachatele mnohdy přechází v agresi, ničení či poškozování majetku a může končit i smrtí oběti,“ vysvětlila policistka.

Policisté proto přinášejí několik jednoduchých rad. „Jednoznačně dát najevo stalkerovi, že o jeho projevy nemáte zájem. Správné je schovávat si i důkazy, které proti němu poté můžeme použít. Pomůže i změnit své zvyky, například chodit do práce jinou cestou, nebo nakupovat v jiném obchodě,“ vypočítává Polanská. Obětem stalkingu také pomůže chodit s důvěryhodnou osobou a nosit u sebe neustále mobil pro případné přivolání pomoci.

JAK SE CHOVAT

- Dejte stalkerovi najevo, že nemáte o jeho projevy zájem. Vyhněte se schůzkám, telefonním hovorům, esemeskování.
- Všechny důkazy obtěžování si uschovejte.
- Změňte svoje chování a zvyky. Pohybujte se po jiných trasách, změňte nákupní středisko, telefonní číslo a založte si jinou e-mailovou adresu.
- Mimo domov se pohybujte s důvěryhodnou osobou.
- Noste mobilní telefon pro případné zavolání pomoci a dále můžete mít u sebe legální prostředky pro svoji obranu (pepřový sprej, alarm).