Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Starosta Ralska je před soudem. Kvůli „čachrům“ se zakázkou

Česká Lípa, Ralsko - Je to na Českolipsku po sedmi letech poprvé, co starosta města čelí trestnímu stíhání a usedá na lavici obžalovaných.

23.1.2015 34
SDÍLEJ:

Miroslav Králík.Foto: archiv

Nepodal cenově nejnižší nabídku a jako jediný z uchazečů ani nebyl členem Advokátní komory. Přesto doktoru práv Zbyšku Rychtaříkovi a jeho společnosti AZ Mediator přidělila radnice v Ralsku na přelomu let 2012 a 2013 za podivných okolností zakázku, aby městu po celý rok 2013 poskytoval právní služby.

Kvůli podezřelé objednávce obvinila policie už vloni právníka Rychtaříka i starostu Ralska Miroslava Králíka. Jejich případ teď rozplétá Okresní soud v České Lípě. Je to na Českolipsku po sedmi letech poprvé, co starosta města čelí trestnímu stíhání a usedá na lavici obžalovaných.

„Jsem hluboce přesvědčený, že celá kauza je vyvolána na politickou objednávku za účelem pošpinění, poškození, zkompromitování a zneuctění osoby starosty města," postavil se včera za Miroslava Králíka tajemník Městského úřadu v Ralsku a někdejší poslanec Oldřich Němec, který u soudu vypovídal jako svědek obhajoby.

Starostu Králíka obžaloba viní ze sjednání výhody při udělení veřejné zakázky a ze zneužití pravomoci veřejného činitele. Trestných činů se měl dopustit tím, že smlouvu na právní služby (v podobě, v jaké byla podepsána), uzavřel bez souhlasu zastupitelstva a navíc s firmou, která takové služby nemůže poskytovat.

Na počátku byla zpackaná dotace

Právníka Rychtaříka, mimochodem někdejšího manžela známé herečky Vilmy Cibulkové, i starostu Ralska Králíka vyslýchal soud už v listopadu loňského roku, včera u soudu vypovídal kromě tajemníka Němce i místostarosta Ralska Otto Váradi.

Z výpovědí včera vyplynulo, že zastupitelstvo Ralska pověřilo v listopadu roku 2012 starostu Králíka zajištěním a vypsáním výběrového řízení „na prominutí vratky dotace a penále" v celkové výši více než 42 milionů korun (částku mělo Ralsko zaplatit za zpackané využití státních dotací při opravě silnic a výstavbě sportovního hřiště z minulých let.)

Jenže vedení města později pověření zastupitelstva (aniž by o tom zastupitele informovalo) změnilo (hájí se tím, že pouze „rozšířilo formulaci") a Rychtaříkovi připravilo smlouvu na zajištění právních služeb na celý rok 2013, ačkoli město už svého právního zástupce mělo.

Najednou se objevil zápis z porady

O změně pověření zastupitelstva měla rozhodnout pracovní porada rady města. Zápis z její schůze ale obhajoba předložila až během soudního přelíčení. „Podával jste v této věci vysvětlení na policii? Byl jste vyzván, abyste předložil veškeré dokumenty vztahující se k tomu výběrovému řízení? Proč tedy k tak relativně úzké problematice jednoho výběrového řízení jste policii nepředložil zápis z pracovní porady? Proč se objevuje až u hlavního líčení?," ptal se tajemníka radnice v Ralsku státní zástupce Tomáš Hájek.

Narážel na to, že vedení města mohlo zápis dodatečně vyrobit, aby ospravedlnilo svoje kroky. Vyšlo navíc najevo, že takové pracovní porady jsou v Ralsku velkou vzácností a například v novém volebním období se nekonají vůbec. „Domníval jsem se, že policii tento zápis předložen byl. Nevím, jak k tomu došlo, že nebyl. Asi jsem pozapomněl," vysvětloval tajemník Němec náhlé zjevení dokumentu.

Podle původní smlouvy měl právník Rychtařík ihned po jejím podpisu dostat půl milionu korun a dokument mu také zaručoval 15 % z částky, která by byla Ralsku finančními úřady prominuta, což v případě prominutí celkové částky mohlo být bezmála šest a půl milionu korun.

Obhajoba ale nyní tvrdí, že tato smlouva nebyla nikdy schválena a že šlo pouze o vzor, který byl zastupitelům předložen. „Proč najednou tvrdíte, že šlo pouze o vzor? Usnesení rady o ničem takovém nemluví," divil se státní zástupce Hájek.

Soudní spor, který rozhoduje předseda Okresního soudu v České Lípě Milan Vencl, byl odročený na březen, kdy by měl soud vyslechnout další svědky obhajoby i obžaloby.

Starosta Miroslav Králík je po sedmi letech prvním starostou Českolipska, který čelí trestnímu stíhání a soudní obžalobě. Naposledy u soudu v dubnu 2008 stanul bývalý starosta Nového Boru Radek Nastič. Ten za braní úplatku „vyfasoval" trest jeden rok vězení.

Autor: Michael Polák

23.1.2015 VSTUP DO DISKUSE 34
SDÍLEJ:
Stráž pod Ralskem - Košťálov 1:4 (0:1).
8

Výsledkový servis nejen z fotbalu

Nemocnice s poliklinikou Česká Lípa.

Nemocnice plánuje nákladné investiční akce. Hledá podporu u obcí

ANKETA: Měla by budoucí vláda pevně stanovit termín přijetí eura?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

ANKETA: Snížili byste počet poslanců a senátorů?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Skalice potvrdila první místo

Skalice - Také fotbalisté SK Skalice prodloužili vítěznou šňůru, která se jim v krajském přeboru prodloužila na pět zápasů.

ANKETA: Zrušili byste imunitu poslanců?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení