Jenže pak čekáte týden, dva, tři. A nic. Zboží nikde. To se stává stále častěji a stalo se to i ženě z Jablonce nad Nisou. V jednom z internetových obchodů si objednala flash disk a nový televizor.

„Zboží zaplatila převodem ze svého účtu, čekala, čekala, ale zboží se nedočkala. Chtěla kontaktovat zasílající firmu, ale zjistila, že její stránky již neexistují a zástupci firmy již s nikým nekomunikují,” popsala problém dvaatřicetileté ženy mluvčí liberecké policie Ludmila Knopová. Šest a půl tisíce korun tak podvedená žena už nejspíš neuvidí.

A dalších podvedených je dost. Mobilního telefonu, který si objednal přes internet, se nedočkal třicetiletý muž z Mimoně. Bezmála 1 500 korun převedl prodávajícímu na účet dle předchozí domluvy, ten mu ale žádné zboží nezaslal. Vzhledem k tomu, že muž si telefon objednal a zaplatil už na začátku září, a stále se nic neděje, obrátil se na policisty. Ti zjistili, že zřejmě nebude jediným nespokojeným zákazníkem a podvod vyšetřují.

Právě kvůli přibývajícím podvodům policisté před neuváženými nákupy přes internet varují. „Doporučujeme občanům, kteří chtějí využít lákavých nabídek internetových obchodů, aby při placení volili formu placení na dobírku a vybírali si raději ověřené firmy,” připomněla mluvčí, na co si dát pozor. Obezřetnost je na místě, podvodníci si totiž nacházejí stále nové a nové možnosti, jak z lidí peníze dostat.

Krádež identity

V poslední době se například objevují takzvané krádeže identity. A může jít i o identitu zavedené firmy. Případný zákazník je na stránkách obchodu a bez podezření si objedná zboží. Jenže ouha, podvodníci vytvořili identické stránky. „Lidé jsou po celou dobu internetové komunikace přesvědčeni o komunikaci se zástupci renomované firmy. To, že se stali obětí podvodu, se dozvídají často i s odstupem několika týdnů,” uvedla Pavla Kopecká z preventivně informačního odboru policie.

Že něco není v pořádku, by mělo člověka trknout ve chvíli, kdy po něm obchodník požaduje vysokou zálohu. To si skutečný obchodník nedovolí a vždy dá na výběr z několika možností platby.