Protože jde o nezletilé, policie se nechce k případu příliš vyjadřovat.

„Krajští kriminalisté vyšetřují případ pokusu vraždy dítěte nezletilou osobou. Vzhledem k věku a průběhu vyšetřování nebudeme sdělovat další informace," řekla policejní mluvčí Veronika Hyšplerová.

K pokusu o vraždu došlo 
v zahrádkářské kolonii nedaleko děčínské čtvrti Staré Město. Mladý násilník měl holčičku údajně vylákat do lesa, tam ji zmlátit a také ji přivázat ke stromu. Potom ji, přikrytou větvemi, nechal ležet
v lese.

Dívenka ale boj o život nevzdala. Podařilo se jí osvobodit a doběhnout k lidem, kteří zrovna na zahradě grilovali. Ti zavolali policii.

Holčička poté skončila 
v ústecké nemocnici, násilníka policisté brzy našli a zadrželi. O jejím zdravotním stavu není nic známo, ani nemocnice nemůže, vzhledem k jejímu věku, podávat informace.

Rodina chlapce, která bydlí nedaleko místa incidentu 
v Lesní ulici, se k případu odmítla vyjádřit.

Lidé v Děčíně jsou z události v šoku. Diskutující na sociálních sítích jednání násilníka odsoudili. Někteří požadují snížení trestní odpovědnosti. Ta je v Česku od patnácti let.

„Ani se nedivím, když vidím, co odpoledne v televizi dávají. Dítě přijde ze školy domů, rodiče jsou v práci, tak si zapne televizi a všude samý kriminálky, vraždy, znásilnění," napsala na facebook Deníku Dana Hošková.

Případ překvapil i odborníky.

„Osobně takový případ neznám. Jsou ale všeobecně známé případy například 
z Velké Británie, kde byly děti odsouzené na doživotí," říká ředitel boletického výchovného ústavu Pavel Bártík.

Právě v tomto ústavu, kde žijí nezletilí vrazi, násilník pravděpodobně skončí. Po zadržení byl zatím umístěn 
v psychiatrické léčebně 
v Bohnicích. Velká část pachatelů podobných násilných trestných činů má totiž psychické poruchy.

„Byl jsem z toho opravdu šokován. Takové činy mají vždy několik příčin, například rozvolnění morálky. Je ale potřeba vidět, že pro podobné činy nemáme dlouhodobá srovnání. Je tak docela dobře možné, že násilná stvoření žijící v dávných bájích mají reálný základ v podobně sadistické osobnosti. Protože z toho, co o případu vím, předpokládám, že onen chlapec má sadistické sklony. O tom by svědčilo například týrání a přivázání ke stromu," řekl Deníku severočeský psycholog Miroslav Hudec.

Problematický je v těchto případech věk pachatelů. Podle platných českých zákonů je totiž není možné odsoudit ani za vraždu, pokud jsou v době jejího spáchání mladší než 15 let.

Přitom například ve Velké Británii byly tento týden odsouzeny dvě dívky za utýrání a zavraždění ženy na doživotí. Hrůzného činu se dopustily, když jim bylo třináct a čtrnáct let.

Iniciativ za snížení hranice trestní odpovědnosti bylo 
v Česku v minulosti již několik. Po jedné z vražd, kterou spáchal nezletilý chlapec, dokonce vznikla petice, kterou podepsalo tisíc lidí. Prosadit snížení odpovědnosti se ale doposud nepodařilo. V současné době poslanci znovu pracují na dalším návrhu, který by měl hranici trestní odpovědnosti snížit.

„Jsem pro snížení trestní odpovědnosti o rok, protože počet trestných činů páchaných těmito pachateli neustále narůstá. Dál by se hranice posouvat neměla. Zároveň by ale měla být větší zodpovědnost rodičů," myslí si děčínský poslanec Jaroslav Foldyna.
V Ústeckém kraji jde letos o druhý závažný případ, v němž hrálo hlavní roli nezletilé dítě. V únoru zavraždil v Teplicích svoji kamarádku třináctiletý chlapec.

Tento pátek o něm znovu rozhodoval soud, který nicméně neřešil vraždu, ale jeho předchozí násilný incident, kdy mladík shodil do výtahové šachty svého kamaráda. Poté skončil také v boletickém výchovném ústavu. Podle soudu by ho měli prohlédnout psychiatři.

Jednání soudu bylo nakonec odloženo.