Oba se odvolali proti trestu, který po řadě hlavních líčení vynesl Okresní soud v České Lípě 4. června 2019. Třetí z party, vietnamský obchodník Xuan Vu Le odsouzený v České Lípě k dvouletému vězení s podmíněným odkladem na čtyři roky, trest akceptoval.

Muži se zodpovídali z neoprávněného nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami. Obžalovaní vždy trvali na tom, že se ničeho protizákonného nedopustili. Policisté a celníci jejich transakce s velkými a exotickými šelmami sledovali více než dva roky. Zatkli je v červenci 2018.

Dva souzení se odvolali

„Odvolací soud je ve své přezkumné činnosti vázán tím, který výrok rozsudku odvolatel napadl a jaké vady v jeho rámci vytýká. V dané věci rozsudek okresního soudu napadli dva ze tří obžalovaných ve výroku o vině i o trestu a státní zástupce podal odvolání v neprospěch jednoho z nich,“ potvrdila mluvčí libereckého krajského soudu Karolina Francová. „Obsah odvolání sdělit nemohu, zazní na veřejném zasedání,“ doplnila s tím, že veřejné zasedání ve věci je nařízené na 3. března.

Preparátor Zdeněk Hrozínek
Soud v České Lípě musel odložit verdikt v kauze mrtvých tygrů

Krajský soud může odvolání zamítnout, může však také napadený rozsudek zrušit a sám ve věci rozhodnout nebo jej zrušit a věc vrátit zpátky k okresnímu soudu. „Jaký bude konkrétní procesní postup, zda například budou předvoláváni svědci a jaký bude výsledek řízení v dané věci, nemohu předjímat. Totéž platí i o délce odvolacího řízení,“ sdělila Karolina Francová.

Odvolací soud znovu neprovádí dokazování ve stejném nebo dokonce větším rozsahu než soud prvního stupně. Pokud je skutkový stav okresním soudem správně zjištěn, odvolací soud rozhoduje na jeho podkladě. Sám může řízení doplnit důkazy potřebnými k tomu, aby mohl o odvolání rozhodnout.

„Všichni tři porušovali platné zákony. Byli sledováni v průběhu trestné činnosti, přípravné řízení bylo důkladné, vše bylo zdokumentováno, odposlechy zákonné,“ prohlásila loni soudkyně Lucie Homolková. Obžalované potrestala mírněji než navrhoval žalobce. Miloš Hrozínek, kterému státní zástupce navrhoval nejvyšší možný – pětiletý trest, byl odsouzen k nepodmíněnému trestu tří let ve věznici s ostrahou.

Preparátor Zdeněk Hrozínek
Kauza s tygry hned neskončí. Obžalovaným hrozí až pět let vězení

„Byl ve zkušební době, je hlavním pachatelem, organizátorem skupiny a nedoznal se,“ uvedl státní zástupce Michael Dostál, který se také proti trestu odvolal. V rozsudku u okresního soudu zaznělo, že Hrozínek s tělem tygra, kterého usmrtil s vědomím Berouska, nakládal bez povolení, porcoval ho, přechovával jeho části a podílel se na zpracování produktů čínské medicíny.

Pro majitele zooparků a chovatele Ludvíka Berouska státní zástupce žádal souhrnný trest dva roky s podmíněným odkladem na čtyři roky, propadnutí věcí i peněžitý trest. Soudkyně tyto tresty přijala a vyhlásila.

Prý šlo o přestupky

Obžalovaní a jejich obhájci v České Lípě tvrdili, že skutky měly být posuzovány jako přestupky. Odmítali i používání pojmu „organizovaná skupina“. Obžalovaný preparátor sice aktivně na vše při líčeních reagoval, ale u vynesení rozsudku být nechtěl. „Celá kauza byla sešitá rychlou jehlou a celá věc musí být zproštěna,“ řekl Hrozínek. Právo posledního slova nevyužil Ludvík Berousek. Při skončení soudu pouze emotivně reagoval na dotazy přítomných zpravodajů televizí: „Neřeknu nic! Zničili jste mi život, i celé rodině,“ řekl Berousek. Loni u soudu také sliboval, že při jakémkoli výsledku sporu daruje své šelmy státu.

Celníci a inspektoři odhalili nelegální obchod s tygry
Nelegální obchod s tygry bujel na Českolipsku