V případu podvodné nabídky práce ve Venezuele vypovídali svědci

V případu podvodné nabídky na výnosné zaměstnání na ropných plošinách ve Venezuele v Jižní Americe dnes u soudu v Liberci vypovídal Němec Harald Petr Roth, který původně figuroval jako obžalovaný. V roce 2003 se nechalo oklamat 581 lidí z Česka, kteří zaplatili zálohu až 10.000 korun, ale nikam neodjeli. Celková škoda činí podle obžaloby 5,64 milionu korun. Soud dnes vyslechl i další svědky, líčení bude pokračovat ve středu čtením listinných důkazů.
Z organizování podvodné nabídky je obžalován Karel Rajnoha. Ve stejné pozici byl i Roth, jeho trestní stíhání ale bylo s ohledem na délku řízení v rámci prezidentské amnestie zastaveno. Na Rajnohu se amnestie nevztahovalo, protože část řízení proti němu byla vedena jako proti uprchlému.
Roth dnes před soudem uvedl, že si ho najal jakýsi doktor Schmidt z německé společnosti Veruna, aby pomohl zprostředkovat nábor zaměstnanců. Schmidta prý od roku 2003 neviděl.

Podle spisu je Schmidt fiktivní postava. Jako malého, podsaditého a šarmantního muže ho však dnes popsali Roth i Rajnoha. V rozporu s tím byla dnešní výpověď bývalé zaměstnankyně firmy Cotry Contimex, kde se konal nábor a kde se sepisovaly pracovní smlouvy. Ta si nikoho takového nevybavila a za Schmidta považovala právě Rotha, kterého dnes u soudu poznala. Německy neuměla a jiného Němce ve firmě neviděla. Nic jí neříkala ani jména Roth nebo Gerhard Heiko Müller, za kterého se Roth před policií vydával.

Podle Rajnohy přijel Schmidt v roce 2003 do Liberce, když začal nábory organizovat. "Byl u mě v kanceláři a ukazoval, jak se nábor dělá," řekl dnes Rajnoha. Podle něj to potvrzují svědectví dalších tří lidí. I Roth dnes uvedl, že byl Schmidt tehdy v Liberci jen několik dnů.

Podle obžaloby se podvody staly od jara do podzimu 2003. Většina oklamaných se o venezuelské šanci dozvěděla z inzerátů. Lákadlem byl pro ně plat 2500 eur (tehdy zhruba 78.000 Kč). Pracovní smlouvy podepisovali v kanceláři firmy v Liberci-Vratislavicích. Uchazeči o práci na ropných plošinách platili většinou zálohu 10.000 korun. Peníze byly určené na nákup letenky a vyřízení víza. Nikdo ale neodjel.

Trestní stíhání Rajnohy v kauze začínalo nadvakrát. Poprvé sice už v roce 2003, usnesení však o několik let později kvůli formálním nedostatkům zrušil soud. Znovu stíhán je Rajnoha od roku 2010, zahájení procesu ale odložila nejistota ohledně toho, zda se na Rajnohu vztahuje prezidentská amnestie. Obžalovanému hrozí až deset let vězení.