A Liberecký kraj nezůstává oproti ostatním částem severu pozadu. Z celkových 84 na severu jich připadá na Liberecký kraj 15. To jsou ovšem data o měsíc starší, protože liberecká policie prozatím novější nemá k dispozici.

„Nejčastěji se pak konkrétně v Liberci s fyzickým napadáním setkávají policisté při řešení různých potyček, patří sem i řidiči, kteří nezastaví na znamení policistů, najíždějí na ně a při dopadení se je snaží napadnout. Významnou roli hraje při těchto napadeních také alkohol útočníků,“ vysvětluje Vlasta Suchánková, tisková mluvčí liberecké policie.

Kromě toho pak uvedla několik případů. V červenci zaútočil na policisty řidič Škody Felicie, u kterého prováděli orientační dechovou zkoušku. „Jakmile nadýchal 1,30 promile, chtěl kontrolujícího policistu udeřit pěstí do obličeje. Policista tento úder vykryl, proti agresivnímu řidiči použil hmaty a chvaty. Policistům také vyhrožoval zabitím,“ popisuje událost Vlasta Suchánková.

A co na to samotní policisté? Bojí se útoků? „Já se nebojím, máme slušné základy, jak útočníky zpacifikovat, a navíc sloužíme ve dvou. Pokud je útočník opilý natolik, že ztrácí stabilitu, pak je to hračka. Ovšem kdybychom sloužili v jednom, asi bychom to tak jednoduché neměli a navíc by si útočníci více troufali,“ myslí si policista Petr z Liberce.

Útoků přibývá a roste agresivita

Jak uvádí statistiky ministerstva vnitra, ve 3. čtvrtletí letošního roku vzrostl počet útoků na příslušníky oproti stejnému období roku 2008 o 8,5 procent. Ze statistického hlediska je významný především nárůst útoků v měsíci červenci, kdy se zvýšil jejich počet o téměř devadesát procent oproti stejnému měsíci roku 2008. „I my samotní policisté vnímáme, že útoky jsou četnější a hlavně že narůstá zároveň jejich agresivita,“ souhlasí liberecký policista Petr.

Z hlediska četnosti útoků v jednotlivých dnech lze podle ministerstva vnitra za rizikové označit zejména víkendy, kdy v neděli došlo k téměř 21 procentům všech útoků, v sobotu pak k téměř sedmnácti procentům. Následuje pátek, kdy bylo spácháno 14,5 procenta útoků. Uvažujeme-li o časovém rozložení v průběhu dne, velmi rizikovým časovým úsekem zůstává doba mezi dvaadvacátou hodinou a druhou ranní, kdy došlo k téměř třetině všech případů.

Vyšší četnost útoků nadále vykazují odpolední hodiny, celkově časový úsek mezi osmnáctou a šestou hodinou ranní. „Rozhodně pro nás noční služba znamená vyšší riziko, a to právě kvůli tomu, že v tu dobu bývají lidé pod vlivem některé z návykových látek,“ souhlasí i s těmito statistikami policista Petr.

PŘÍKLADY ÚTOKŮ

ČERVENEC 2009: Řidič Škody Felicie, u nějž prováděli policisté dechovou zkoušku, se neudržel v momentě, kdy nadýchal 1,3 promile. Policistu chtěl udeřit pěstí do obličeje a dokonce mu vyhrožoval zabitím.

ZÁŘÍ 2009: Mladý muž chtěl napadnout policisty v Chrastavě před diskotékou, kde prováděli služební zákrok. Podnapilý mladík jim v tom chtěl zabránit a snažil se je fyzicky napadnout. Policisté použili k jeho zkrocení hmaty a chvaty.

ZÁŘÍ 2009: Policisté kontrolovali řidiče Škody Forman, který nadýchal 1,4 promile. Po provedení dechové zkoušky ho policisté poučili a chtěli jej zadržet. Muž se ale dal na útěk a když jej policisté zadrželi, začal je fyzicky napadat a k tomu jim velmi vulgárně nadával.