Mladý cizinec ženu sexuálně napadl 27. listopadu kolem sedmé hodiny ráno před vchodem do panelového domu na sídlišti Špičák. Nejprve ji povalil na zem, osahával ji na intimních partiích a pokusil se ženu svléct. „Ta se mu ubránila aktivním odporem, který ho nejspíše zaskočil. Když muže kousla do ruky, upustil od svého jednání a utekl,“ popsala mluvčí českolipské policie Ivana Baláková.

ROZSÁHLÉ PÁTRÁNÍ

Kriminalisté brzy znali pachatelovu totožnost, v místě svého přechodného bydliště jej ale nenašli. Celostátní pátrání proto připojili také do Schengenského informačního systému. Bylo jim jasné, že se bude snažit republiku co nejrychleji opustit.

„Díky tomu hledaného cizince zadrželi slovenští policisté hned poté, co se neúspěšně pokusil uprchnout přes slovenský hraniční přechod do své domovské země. Jedná se o občana jednoho východoevropského státu, kterým není Slovenská republika,“ uvedla Baláková.

Místo domů tak útočník pár dní před vánočními svátky putoval zpět do České Lípy, vyslechl si obvinění z pokusu o znásilnění a nabral směr vazební věznice. „Důvodem návrhu na vzetí do vazby byla obava, že by se trestnímu stíhání na svobodě vyhýbal, což dokázal i svým pokusem o útěk před spravedlností,“ dodala policejní mluvčí. Policisté vyšetřují v rámci Libereckého kraje zhruba 120 až 200 sexuálních útoků ročně.