Zvířata s vážnými zdravotními problémy skončila na veterinární stanici v Doksech. Obě trpěla křečemi a nebyla se schopná postavit na nohy. Jedná se o tříletou fenu australského ovčáka s průkazem původu a její sedmiměsíční stěně.

Není to však jen obyčejný mazlíček. Svým vzhledem si v letošním roce vysoutěžila titul Český Grand Šampion za celkový exteriér a majitelka si ji cení na 250 000 korun. Chovatelka se domnívá, že jed se ke zvířatům nedostal náhodně. „Jinými slovy připustila, že psům mohl někdo úmyslně ublížit. Tuto domněnku podporují i předběžné krevní testy," uvedla mluvčí policie Ivana Baláková.

„Žádný jed jsem nenašla, ale psy mám v kotcích po dvou a otráven byl vždy jeden z kotce," sdělila Jana Prokešová, chovatelka psů.

Ta sdělila, že na venčení byly fenky jen v zahradě, tudíž předpokládá, že snědly něco tam. „Když někdo venčí psy na vlastním pozemku, tolik je nehlídá, protože nebezpečí neočekává," zdůraznila chovatelka.

Policisté v této souvislosti už zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu poškození cizí věci ve stádiu pokusu. „V současné době se totiž na zvíře stále ještě pohlíží v právnické terminologii jako na věc," dodala Baláková.

Majitelka rodinného domu v Horní Libchavě, která v kotcích u nemovitosti, své dvě feny ve špatném zdravotním stavu našla si myslí, že nejde o ojedinělou záležitost. „Zjistila jsem, že za poslední dva roky v okolí byli otráveni další tři psi. To se mi zdá hodně," upozornila Jana Prokešová.

Od středy byly obě feny v nepřetržité péči veterinární lékařky, která hodnotí zdravotní stav matky šampionky jako velmi kritický a stav štěněte jako stabilizovaný. Také už včera vyjádřila podezření na to, že psům uškodila látka, s níž nemohli přijít do kontaktu náhodně. Připustila, že zvířatům mohl někdo úmyslně ublížit.

Tuto domněnku podporují i předběžné krevní testy vyšetřovaných psů. „Štěně už máme doma a je na dietě. Se starší fenou je to horší. Bude pod dohledem veterináře ještě minimálně pět dnů a nemá vyhráno. Stále je na tom špatně, tak jen doufáme," dodala chovatelka.