VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Verdikt soudu: pro bývalého policistu podmíněný trest

Liberec - Expolicista si ponechal lhůtu na odvolání. Státní zástupce se odvolání ihned vzdal.

29.4.2010
SDÍLEJ:

JIŘÍ SUCHÁNEK ODEŠEL OD SOUDU S PODMÍNKOU. Bývalý policista z inspektorátu drog, zbraní a střeliva podle obžaloby pomáhal u zkoušek žadatelům o zbrojní průkaz. Foto: Deník/ Martin Bergman

Patnáctiměsíční podmíněný trest se zkušební dobou na tři roky. Takový rozsudek si vyslechl u liberecké pobočky Krajského soudu v Ústí nad Labem Jiří Suchánek, expolicista inspektorátu drog, zbraní a střeliva libereckého okresního ředitelství.

Jiří Suchánek jako policejní dohled podle obžaloby účastníkům zkoušek pomáhal s vyplňováním zkušebních testů a u jedněch zkoušek dokonce ani nepožadoval praktickou část, tedy střelbu na střelnici.

„Byl jsem jedním ze žadatelů o zbrojní průkaz. Střelbu jsem absolvoval, ale zřejmě mi opravili testy, jak jsem se později dozvěděl. Dopředu jsem o tom neměl ani zdání,“ svěřil se Deníku jeden z účastníků zkoušek, kde měli oba obžalovaní pomáhat. Nepřál si uvést své jméno, redakce jej však zná.

Pomoc u zkoušek byla také hlavním důvodem k trestu, jaký nakonec předseda senátu, Richard Skýba vynesl. Jiří Suchánek pak měl mimo jiné nahlížet do přísně střežené policejní databáze, čímž podle obžaloby neoprávněně zjišťoval osobní údaje.

Vzhledem k tomu, že však nikomu nezpůsobil žádnou újmu a ženám, o kterých údaje zjišťoval, to nevadilo, přehodnotil soudce záležitost na přestupek a zabývat se jí bude liberecký magistrát.

Kromě toho se pak trestného činu porušování pravomocí veřejného činitele měl dopustit tím, že předával jednomu z obchodníků se zbraněmi osobní údaje o pozůstalých, kteří v dědictví po zemřelých získali zbraně. Tohoto bodu obžaloby jej však soud zprostil zcela.
Již na začátku hlavního líčení obžalovaný bývalý policista svého činu litoval.

„Chtěl jsem jen pomoct známému, který mě prosil, abych na žadatele u zkoušek dohlédl. Dnes už vím, že pro dobrotu na žebrotu a lituji všeho,“ vypovídal Suchánek. Podle něj mu celá kauza zničila život. Jak doplnil, střelbu zkoušeným odpustil, protože věděl, že spoustu let zacházejí se zbraní.

Navíc jak upřesnil, on prováděl nad prováděním testů pouze dohled. Podle Jiřího Suchánka úřední doklad z protokolu o zkouškách udělal až zkušební komisař.

„Do policejní databáze jsem se jen podíval na dvě známé, které jsem dlouho neviděl,“ uvádí k dalšímu bodu obžaloby. Co se týče předávání osobních údajů obchodníku se zbraněmi, to prý bylo na vlastní žádost pozůstalých, kteří si nevěděli rady, co se zděděnými zbraněmi. Sami ho žádali o pomoc.

„Sami mě žádali, abych kontakt na ně předal onomu obchodníkovi. Navíc ten obchodník byl preferován lidmi z oddělení již v době, kdy jsem na inspektorát nastoupil,“ uvádí na svou obhajobu Jiří Suchánek.

Autor: Pavlína Stránská

29.4.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Na Jedlovou už jen rychlíkem

Radek Baborák se na festivalu osobně představí v sobotu 28. října v Novém Boru se svou Orquestrinou a účastníky populární StarDance.

Baborák: Lípa Musica oživuje region, do kterého mě to už řádu let táhne

ON-LINE: Odvolili političtí lídři, hokejista i 103letá Českolipanka Anna Hejná

Liberecký kraj – Ve 14.00 hodin se otevřely dveře 583 volebních místností v kraji. Po čtyřech letech lidé volí své zástupce v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR. Bojuje se o 8 poslaneckých míst v Libereckém kraji. 

Historickou podobu Lípy promítnou ve 3D

Česká Lípa - K Mezinárodnímu dni archeologie si v českolipském Vlastivědném muzeu a galerii na sobotu připravili pestrý program, který obsáhne takřka celé historické centrum města.

Kam za sportem na Českolipsku

Českolipsko - Pozvánky na sportovní víkend u nás na okrese.

Kvůli úniku plynu muselo 60 lidí na ulici

Česká Lípa - Hasiči evakuovali panelový dům na sídlišti Sever v České Lípě. Byl zamořený oxidem uhelnatým. Po důkladném vyvětrání se lidé mohli vrátit domů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení