Nejčastěji přitom lupiči řádí jednoznačně na Liberecku. Naopak minimum vloupaček hlásí Semilsko. Do rodinných domů se zloději dostávají většinou lehce. Cestu jim usnadňují v posledních letech v novostavbách oblíbená široká francouzská okna v přízemí. Zloději tak způsobují nemalou škodu už jen tím, že vypáčí okna nebo prokopnou dveře. Pozvánkou pro zloděje bývá také položený žebřík nebo krumpáč u domu, otevřené okno na ventilaci nebo jen zabouchnuté vchodové dveře.

Naštěstí v posledních letech věnují majitelé bytů a rodinných domů více pozornosti zabezpečení svého majetku. „Pořizují si různá technická, ale i elektronická zabezpečení, zlepšují i zabezpečení nejčastějších přístupových cest zlodějů, tedy vstupních dveří, a to nejen u rodinných domů, ale i vstupní dveře panelových domů,“ uvedla Vlasta Suchánková, mluvčí Krajského ředitelství policie Libereckého kraje.

Pozor na statusy

Zloději jsou však vynalézaví a přizpůsobiví. Doba a vývoj jde stále dopředu, a tak i zloději využívají stále nové a nové metody k páchání trestné činnosti. Policie nyní varuje před tím, že do vašeho bytu mohou přivézt zloděje sociální sítě, jako je například Facebook nebo Twitter, které jsou ideálním zdrojem informací. Velmi pohodlně jim poslouží k vytipování si a načasování vloupání do bytu.

Mohou pak jít najisto do prázdného bytu. „V podstatě stačí zdánlivě málo – vyvěsit fotografii svého bytu, zmínit adresu a mimo to uvést, kdy a kam jedeme na dovolenou,“ řekla Vlasta Suchánková a upozorňuje, že v republice již byly zaznamenány případy, kdy zloději vykradli byt díky informacím na Facebooku.
Lidé by proto podle Suchánkové měli dobře zvažovat, jaké informace, například o svém pobytu, sdělí. Dokonalý tip dá zloději aktuální fotografie nového domácího kina nebo třeba výčet fotografického vybavení.

„Není vhodné ani se chlubit informací o tom, že jste si koupili něco drahého. Rovněž je dobré poučit vaše děti, aby podobné informace nesdělovaly svým kamarádům přes sociální sítě,“ varuje policejní mluvčí.

Devět rad pro uživatele sociálních sítí
1. Zvažte vypnutí zeměpisného lokátoru na Twitteru. Jinak všem poskytujete stálou informaci o tom, kde se v jakoukoli dobu nacházíte (to by mohlo někomu umožnit zjistit vaše denní návyky).
2. Nezveřejňujte na sociálních sítích přesný termín vaší dovolené.
3. Nastavte si na sociálních sítích maximální možnou ochranu soukromí, aby nebylo jednoduché nalézt informace, které zveřejníte, prostřednictvím vyhledávače.
4. Pokud zveřejňujete své plány, rozmyslete si, na jaké síti to uděláte. V rámci Facebooku jsou adresáty vaši přátelé, zatímco na Twitteru můžete sdělovat citlivá data i lidem, které vůbec neznáte.
5. Pokud používáte aplikaci FourSquare nebo podobné nástroje nabízející funkci přesné geografické lokace, pak sdílejte informace pouze s lidmi, které opravdu znáte a kterým důvěřujete.
6. Ujistěte se, že vaše děti nesdělují cizím lidem na síti, kde bydlí či kam se chystáte.
7. Buďte opatrní při zveřejňování informací o tom, že jste si koupili něco drahého.
8. Pokud se chystáte uspořádat večírek, nezveřejňujte detaily online, jinak vás překvapí mnoho nezvaných hostů.
9. Neposílejte videa na YouTube nebo fotky na Flickr, na kterých je vidět vnitřek vašeho domu, bez nastavení maximálního zabezpečení.
Zdroj: pojišťovací skupina RSA