Třiadvacetiletý mladík, který má na svědomí brutální utýrání jezdeckého koně a je podle policie podezřelý i z usmrcení klisny a pokusu o zabití dalšího koně v Provodíně, skončil ve vazbě. Soudce o jejím uvalení rozhodl v sobotu v poledne.

Podle Okresního státního zastupitelství v České Lípě totiž existuje důvodné podezření, že by muž mohl pokračovat v páchání trestné činnosti nebo by se mohl vyhýbat trestnímu stíhání. Deníku to řekl Ondřej Morkovin, státní zástupce a mluvčí českolipského zastupitelství.

„Na rozdíl od situace po prvním skutku je důvodné podezření, že existují důvody, aby byl pachatel stíhán vazebně," uvedl mluvčí.

Policisté mladíka zadrželi po rozsáhlé pátrací akci ve čtvrtek večer, krátce na to vypovídal v cele a již v pátek si převzal usnesení o zahájení trestního stíhání. Za přečin týrání zvířat mu hrozí tříletý trest za mřížemi.

Zda soud muži později vyměří maximální možnou sazbu, závisí na řadě okolností. „Samozřejmě se přihlíží, kolika skutky trestnou činnost páchal, v úvahu se bere i polehčující okolnost přiznání. Nikde ale není psáno, že musí dostat trest odnětí svobody, je to pouze jeden z dvanácti možných trestů, které trestní zákoník nabízí," podotkl státní zástupce. Podezřelý by se mohl trestu dokonce i vyhnout, a to v případě, že by se prokázalo jednání v nepříčetnosti.

Třiadvacetiletý muž z Janovic u Kravař je od letošního května podezřelý ze spáchání přečinu týrání zvířat, kterého se měl dopustit zvlášť brutálním utýráním jezdeckého koně na soukromé pastvině v obci Kravaře. Ke svému činu se doznal, policii jej zdůvodnil tím, že měl podle svých slov špatný den.

Policejní vyšetřovatel tehdy podal návrh na jeho zadržení, státní zástupce policii ale nevyhověl, a mladík tak byl stíhán na svobodě. Jak Deníku dále řekl mluvčí státního zastupitelství, souhlas se běžně nevydává v případě, že se ví, kde se stíhaná osoba nachází.

Muž se skutečně zdržoval v místě svého bydliště, podle informací Deníku podstoupil také léčbu v ústavním zařízení v Horních Beřkovicích.

Jen čtrnáct dní po svém návratu domů zmizel a tento týden po něm policie začala pátrat kvůli důvodnému podezření, že trýznivým způsobem usmrtil sedmiletou klisnu poníka na zemědělské usedlosti v Kravařích. „Usmrcený kůň měl kolem krku pevně omotané lano, které bylo přivázané ke stromu. Zvíře mělo také svázané přední i zadní nohy, a ty pak ještě pachatel provázal mezi sebou," popsala mluvčí českolipské policie Ivana Baláková.

Udušenou klisnu poníka ve čtvrtek dopoledne objevil její majitel.Ke smrtícímu útoku došlo v nočních hodinách ze středy na čtvrtek. Jednalo se o strakatého poníka, pachatel jej nalákal na jídlo a poté, co jej svázal, se zvíře v podstatě v panickém záchvatu boje o vlastní život samo udusilo. Na stejné usedlosti se někdo pokusil podobným způsobem v minulém týdnu odlákat jalovici.

Policisté současně dostali podnět k vyšetření pokusu o zabití koně na farmě v obci Provodín. „Mladík je důvodně podezřelý, že v noci z neděle na pondělí uvázal jedné z klisen smyčku kolem krku a lanem ji připoutal ke kovové konstrukci. Kůň se neudusil jen proto, že se ze zajetí dokázal vytrhnout. Po laně mu zůstal otok na krku," uvedla Baláková.

Zvlášť ohavný čin, kterého se pachatel v květnu dopustil, je s nejvyšší pravděpodobností projevem sexuální deviace. Připustil to Ladislav Hnídek, lékař Psychiatrického sanatoria v České Lípě, který případ sleduje.

„Pravděpodobně spojený se zvláštní povahovou strukturou a možná intelektovým omezením. Takovéhle činy se čas od času vyskytnou zvlášť u dospívajících nebo dozrávajících jedinců," vysvětlil psychiatr.

Jak doplnil, nejčastější příčinou sexuální deviace obecně je nevhodná kombinace genů a později pak výchovy. Léčí se většinou ústavní léčbou nebo ambulantně.

Případ z konce května i ten, co se odehrál v Kravařích tento týden, velice pobouřil veřejnost. „Oko za oko, zub za zub," rezonuje nejčastěji internetovými diskusemi. Lidé v nich nelidský čin absolutně odsuzují a pro pachatele žádají adekvátní trest.

První týden dokonce vznikla na internetu petice, ve které lidé žádají pro stíhaného nejvyšší možný trest.